دیگر به کنترل تلویزیون نیاز ندارید، با مغزتان کانال عوض کنید!

تاریخ : ۲۰ آبان ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۵۴۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

سامسونگ در حال آزمایش روی نرم‌افزاری است که با استفاده از آن می‌توان تلویزیون را کنترل کرد. این فناوری برای افراد معلول که امکان استفاده از کنترل تلویزیون را ندارند، بسیار کاربردی است.

شرکت سامسونگ در حال ساخت نرم‌افزاری است که به کاربر اجازه می‌دهد بی‌نیاز از کنترل، از تلویزیون استفاده کند. این فناوری یک رابط مغز و کامپیوتر بوده که با استفاده از سیگنال‌های مغز، فرمان لازم را به تلویزیون برای تغییر کانال یا صدا می‌دهد. قرار است سال آینده این فناوری در یکی از بیمارستان‌های سوئیس مورد آزمایش قرار گیرد.

محققان این پروژه که با نام Project Pontis خوانده می‌شود، قصد دارند با توسعه این فناوری به افراد معلول و ناتوان کمک کنند تا به سادگی از تلویزیون استفاده نمایند. با این فناوری، کاربر می‌تواند تنها با استفاده از ذهن خود اقدام به تغییر کانال یا تغییر صدا کند.

طرف سوئیسی این پروژه از سه ماه قبل همکاری خود را با سامسونگ آغاز کرده است. سامسونگ دومین نسخه از این ابزار را ساخته و در کنفرانس سانفرانسیسکو به نمایش گذاشته است.

ریکاردو چاواریگا از محققان این پروژه در EPFL که با سامسونگ همکاری دارد می‌گوید: « ما می‌تونیم به کسانی که با محدودیت جدی روبرو هستند برای استفاده از تلویزیون کمک کنیم. این فناوری پیچیدگی زیادی دارد و در عین حال بسیار هوشمند است. این فناوری یک رابط میان انسان و تلویزیون است.»

این اولین باری است که نرم‌افزار کنترل کننده تلویزیون با مغز ساخته می‌شود. برای ساخت این نرم‌افزار محققان به دنبال این بودند که مغز انسان در حالتی که قصد دارد تا چیزی مانند یک فیلم را انتخاب کند، چه رفتاری از خود نشان می‌‌دهد. آنها با اسکن مغز و مدل‌‌سازی و همچنین استفاده از یادگیری ماشینی موفق به استفاده از این اطلاعات برای ساخت رابط شدند.

این رابط می‌تواند امواج مغز را دریافت کرده و بعد از تفسیر آن را به صورت فرمان به تلویزیون ارسال کند. برای این کار، کاربر باید یک هدست استفاده کند که در آن 64 حسگر قرار داده شده است. این هدست به یک کامپیوتر متصل است که کامپیوتر با تلویزیون ارتباط دارد.

نظر شما