روشی برای به کارگیری میلیون‌ها کیوبیت در یک کامپیوتر

تاریخ : ۱۴ آبان ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۳۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان دانشگاه ساسکس موفق به ارائه روشی شدند که می‌توان با استفاده از آن میلیون‌ها کیوبیت را در کامپیوتر کوانتومی به کار گرفت.

کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند مسائلی را حل کنند که ابرکامپیوترهای فعلی از انجام آن عاجز هستند.  از این رو تحقیقات زیادی روی ساخت این کامپیوترها صورت می‌گیرد. اما یکی از مشکلات رایج این کامپیوترها، تاثیرپذیری آنها از محیط اطراف است به‌طوری که هر نویز یا تغییراتی در ولتاژ می‌تواند عملکرد این سامانه‌ها را دچار اختلال کند.

محققان دانشگاه ساسکس امیدوارند که برای این مشکل راهکاری ارائه کنند.

سخنگوی دانشگاه ساسکس می‌گوید: «کامپیوترهای کوانتومی مقیاس کوچک در حال حاضر می‌توانند تنها چند کیوبیتی باشند. تعداد کم کیوبیت‌ها موجب می‌شود که بتوان در محیط آزمایشگاهی این کیوبیت‌ها را کنترل کرد. اما چنین کامپیوترهای کوچکی امکان حل مشکلات پیچیده را ندارند چرا که تعداد بیت‌های آنها محدود است.

یکی از راهکارها برای حل این مشکل، کنترل نویز محیط است. فلوریان مینتر و همکارانش از فیزیک کوانتومی و فناوری ماکرویوو برای حل این مشکل استفاده کردند تا کامپیوترهای کوانتومی را عایق کنند.

هنسینگر از دانشگاه ساسکس که سال گذشته نمونه اولیه کامپیوتر کوانتومی مقیاس بالای خود را رونمایی کرد، می‌گوید: « با این دستاورد جدید می‌توان گامی به سوی ساخت کامپیوترهای کوانتومی برداشت که چند میلیون کیوبیت دارند. چنین کامپیوترهایی می‌توانند مسائلی را حل کنند که ابرکامپیوترهای فعلی نیاز به میلیاردها سال برای حل آن دارند. تمامی حوزه‌ها نظیر مالی، داروسازی، پزشکی و کشاورزی می‌توانند از این فناوری بهره‌مند شوند. ما تنها در آغاز مسیر درک پتانسیل بالای این فناوری هستیم.»

او و همکارانش در حال استفاده از این روش جدید هستند تا آن را روی نمونه اولیه کامپیوتر کوانتومی خود آزمایش کنند. به اعتقاد وی این دستاورد می‌تواند یک پژوهش آکادمیک را به ساخت دستگاهی تجاری تبدیل کند.

هنسینگر می‌گوید ما در موقعیت ویژه‌ای در دانشگاه ساسکس هستیم و تیم ما در حال کار روی ساخت کامپیوتر کوانتومی با مقیاس بزرگ است.

 

منبع : https://www.irishnews.com/magazine/science/2018/10/31/news/scientists-hail-quantum-computing-breakthrough-1474065/

نظر شما