روشی برای تولید انبوه روبات‌هایی در ابعاد سلول

تاریخ : ۱۰ آبان ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۸۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان موفق به ارائه روشی برای تولید انبوه سلول‌های سنتزی شدند. این روبات‌ها دارای کاربردهای مختلف در بخش پزشکی و نفت و گاز هستند.

محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) موفق به ساخت روبات‌هایی شدند که ابعادی در حد یک سلول دارند. از این روبات‌ها که به آنها سلول سنتزی هم گفته می‌شود، می‌توان برای مقاصد مختلف نظیر پزشکی و حوزه‌های صنعتی استفاده کرد.

در این پروژه محققان روشی برای تولید انبوه این ادوات میکروسکوپی ارائه کردند که در آن امکان کنترل ویژگی‌های روبات وجود دارد. درون این روبات، از مدارهای الکترونیکی استفاده شده که به محققان اجازه می‌دهد تا اطلاعات را با استفاده از این روبات‌ها جمع‌آوری کنند.

پژوهشگران در این پروژه از روشی به نام سوراخ‌کاری خودکار استفاده کردند که مبتنی بر گرافن است. گرافن ماده‌ای دو بعدی از جنس کربن بوده که ساختار لایه زنبوری دارد. این ماده لایه نازک روی سطح قرار داده می‌شود و سپس نقاط ریزی از جنس پلیمری روی آن ریخته می‌شود. این پلیمرها حاوی قطعات الکترونیکی بوده و در این فرآیند همانند چاپ جوهرافشان، آنها را روی سطح قرار می‌دهند. در مرحله آخر، یک لایه ثانویه از گرافن روی این سطح قرار داده می‌شود.

شکنندگی یکی از نقط ضعف گرافن است، اما در این پروژه محققان از آن به عنوان مزیت استفاده کردند. لایه بالایی (گرافن) که روی نقاط پلیمری قرار گرفته، از این نقاط به عنوان ستون استفاده می‌کند. هر جایی‌که نقطه با گرافن تماس دارد، نقطه‌ای تحت فشار روی سطح گرافن ایجاد می‌شود. محققان از این ویژگی برای تولید روبات استفاده می‌کنند. آنها معتقداند که این فناوری کاربردهای مختلفی دارد. روبات‌های سنتز شده را می‌توان به بدن بیمار تزریق نمود تا وارد جریان خون شود و در نهایت از آن برای تشخیص بیماری استفاده کرد. این روبات‌ها با گردش در بدن، اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند. از سوی دیگر از این روبات‌ها می‌توان در خطوط لوله نفت و گاز استفاده کرد و از آن برای تشخیص ترک یا سوراخ یا هر تغییر غیرطبیعی استفاده نمود.

منبع : https://incompliancemag.com/mass-producing-cell-sized-robots/

نظر شما