رقابت ۱۱ تیم برگزیده در مرحله نهایی مسابقه NGS

تاریخ : ۰۹ آبان ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۳۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی

با پایان یافتن مرحله دوم مسابقه تحلیل داده‌های نسل جدید توالی‌یابی (NGS) نهایتاً ۱۱ تیم با کسب امتیازهای لازم در بخش فنی این مسابقه مجوز ورود به مرحله نهایی را دریافت کردند.

این مسابقه که بر مبنای  اهمیت توانایی جمع‌آوری، تحلیل و استفاده از کلان داده‌ها در دنیای امروز برگزار می‌گردد، به دنبال راهکاری برای شناسایی و تقویت شرکت‌ها، پژوهشگران، اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های فعال در این حوزه است تا بدین ترتیب آن ها را ترغیب به راه‌اندازی کسب‌وکار در حوزه جمع‌آوری، تحلیل و استفاده از کلان داده‌ها و ورود تجاری به این بخش نماید. در این راستا، مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا با همکاری ستاد توسعه زیست فناوری، با هدف شناسایی و تقویت شرکت‌ها و پژوهشگران حوزه تحلیل داده‌های نسل جدید توالی‌یابی (NGS) سال جاری اقدام به برگزاری مسابقه‌ای با عنوان «تحلیل داده‌های  NGS» نموده ۴۵ تیم و شرکت در تیرماه سال جاری و پس از بررسی اولیه رزومه تیم‌های شرکت‌کننده توسط دبیرخانه مرحله اول مسابقه با هدف تحلیل و کنترل کیفی مجموعه داده‌های خام (بر روی سرورهای مجازی هر تیم) کلید خورد ۲۶ تیم جهت ورود به مرحله‌ی دوم از بخش فنی مسابقه مورد تایید قرار گرفتند.
نگاهی به فرآیند طی شده در مسابقه NGS و تیم‌های حاضر در هر مرحله
با شناسایی تیم‌های منتخب و با اعلام رسمی از سوی دبیرخانه، مرحله دوم مسابقه با تمرکز بر بخش فنی و به منظور ارزیابی توان فنی تیم‌ها در انجام فعالیت‌های محاسباتی نظیر کنترل کیفی و اصلاح (Quality  Control and Trimming )، هم‌ردیفی (Alignment )، فراخوانی واریانت‌ها (Variant Calling) و گزارش‌دهی بر روی سرورهای مجازی اختصاصی شهریورماه سال جاری آغاز شد. در طی این مرحله حدود سه هفته زمان جهت پاسخ‌گویی و ارائه تحلیل و گزارشات فنی در اختیار تیم‌ها قرار داده شد که با پایان یافتن این مهلت و ارزیابی عملکرد ۲۶ تیم حاضرنهایتاً ۱۱ تیم برگزیده شامل ۳ شرکت و ۸ گروه برای ورود به مرحله نهایی مسابقه با رای کمیته فنی مشخص شدند.لازم به ذکر است که از این تعداد 5 تیم منتخب در شهر تهران و مابقی در سایر استان‌های کشورمان ساکن هستند. 


هم‌اکنون با ورود به مرحله نهایی مسابقه، شرکت‌کنندگان می‌بایست خود را برای شرکت در مصاحبه‌های حضوری و ارائه مدل نهایی کسب و کار خود در روز پایانی مسابقه آماده نمایند. در این مرحله به منظور آماده سازی هرچه بهتر تیم‌ها برای حضور در رویداد نهایی، دوره‌ای دو روزه با هدف آموزش اصول تدوین مدل کسب وکار برگزار می‌شود.

مطابق با برنامه‌ریزی و اعلام قبلی صورت گرفته برگزیدگان نهایی در روز پایانی و جمع‌بندی امتیازهای بخش فنی و کسب و کار مشخص و اعلام خواهند شد. تیم‌های اول تا سوم مسابقه به ترتیب 70 ، 50 و 30 میلیون ریال به عنوان جایزه نقدی دریافت خواهند کرد و تیم‌های چهارم تا دهم نیز برای مدت یکسال امکان دسترسی رایگان به سرور مجازی اختصاصی را خواهند داشت. لازم به ذکر است که سه تیم برتر این مسابقه علاوه بر دریافت جایزه نقدی، برای توسعه خدمات تحلیل داده و راه اندازی کسب و کار در این زمینه، از حمایت‌های دیگری نیز برخوردار خواهند شد.

*** علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات مراحل مسابقه به نشانی (http://ichallenge.ir ) مراجعه نمایند.اینفوگراف زیر خلاصه فرآیند طی شده در مسابقه NGS را نشان می‌دهد:


 جهت مشاهده بهتر بر روی تصویر کلیک کنیدنظر شما