تسریع درمان با دستگاه زیست‌الکترونیک بی‌سیم

تاریخ : ۰۷ آبان ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۶۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دستگاه زیست‌الکترونیک بی‌سیمی ساخته شده که می‌تواند با اعمال پالس به اعصاب، بعد از انجام جراحی، به تسریع فرآیند درمان کمک کند.

محققان دانشگاه نورث وسترن با همکاری پژوهشگرانی از دانشگاه واشنگتون موفق به ساخت دستگاه زیست‌الکترونیکی شدند که می‌تواند پالس‌های منظم ایجاد کند.

پزشکی زیست‌الکترونیک روشی برای درمان در یک دوره زمانی بوده که با استفاده از آن می‌توان خطرات و اثرات جانبی ایمپلنت‌های دائمی را کاهش داد. این ابزار جدید بدون سیم بوده و ابعاد آن در اندازه یک سکه کوچک است به طوری که می‌توان با آن رشد اعصاب را در پای موش سرعت داد و در نهایت موجب بازیابی استحکام عضلات شد.

جان روگرز از محققان این پروژه می‌گوید: « این فناوری در بدن فعالیت خود را انجام داده و در نهایت بدون به جا گذاشتن کوچکترین ردی، ناپدید می‌شود. این راهبرد به ما اجازه می‌دهد تا درباره گزینه‌های دیگری به جز دارو نیز فکر کنیم.»

پس از پایان آزمون‌های روی موش، این فناوری رو انسان مورد آزمایش قرار می‌گیرد. در حال حاضر تحریک‌های الکتریکی تنها در حین جراحی انجام می‌شود اما با استفاده از این دستگاه می‌توان تحریک‌ها را بعد از جراحی نیز انجام داد و به بازیابی عملکرد اندام‌ها بعد از جراحی کمک نمود.

ویلسون زاک‌ری از محققان این پروژه می‌گوید: « ما می‌دانیم که تحریک الکتریکی در طول جراحی کمک زیادی به بیمار می‌کند اما با اتمام جراحی این فرصت از بین می‌رود. ما دستگاه زیست‌الکترونیکی ساختیم که می‌تواند بعد از جراحی نیز به این تحریک‌ها ادامه داد و فرآیند درمان را با این کار تسریع کرد.»

از آنجایی که این دستگاه به صورت بی‌سیم عمل می‌کند و از خارج از بدن می‌توان کنترل روی عملکرد دستگاه داشت، این ابزار را می‌توان روی اعصاب آسیب دیده قرار داد تا به صورت زمانبندی شده در مدت زمانی مشخص، پالس به اعصاب برسد.

محققان دریافته‌اند که تحریک الکتریکی بعد از جراحی اثربخشی بیشتری دارد و هر قدر این کار سریع‌تر انجام شود، فرآیند مستحکم‌تر شدن عضلات با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد.

 

منبع : https://www.zenopa.com/news/686/bioelectronic-device-speeds-up-the-regeneration-of-nerves

نظر شما