حمایت ۳.۴ میلیون دلاری از پروژه ساخت بازوی روباتیک

تاریخ : ۰۲ آبان ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۴۹۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

موسسه ملی سلامت حمایت مالی 3.4 میلیون دلاری از پروژه ساخت رابط مغز و کامپیوتر برای معلولان انجام داده‌ است. قرار است پروتزی (بازوی روباتیک) ساخته شود که کاربر بتواند با فکر خود آن را حرکت دهد.

محققان دانشگاه شیکاگو حمایت مالی 3.4 میلیون دلاری از موسسه ملی سلامت برای تحقیق روی فناوری رابط مغز و کامپیوتر دریافت کردند. این حمایت مالی قرار است به توسعه بازوی رباتیک ختم شود، بازویی که کاربر با استفاده از ذهن خود قادر به کنترل و هدایت آن است.

این حمایت مالی بخشی از گرنت 7 میلیون دلاری است که به چند دانشگاه مختلف اعطاء شده تا آنها با همکاری مشترک روی ساخت رابط مغز و کامپیوتر برای افراد معلول کار کنند. در سال 2016 این تیم تحقیقاتی در قالب یک برنامه آزمون روی بیماران نشان دادند که بازوی روباتیک می‌تواند با استفاده از فکر کار کند.

بنسمایا از محققان این پروژه می‌گوید: « هدف ما ایجاد پروتزی است که بتواند همانند یک دست واقعی کار کند. دانشگاه شیکاگو کوله‌باری از تجربه را در حوزه علوم اعصاب و تحقیقات در این حوزه دارد و ما مشتاقیم که نتیجه این پروژه با همکاری دیگر مراکز مشخص شود.»

این گروه از سال 2012 با دانشگاه پترزبورگ روی آزمون بالینی همکاری دارد تا این فناوری روی افراد معلول که دست یا پای خود را از دست داده‌اند استفاده شود.

این فناوری با استفاده از آرایه‌هایی از الکترودها روی مغز قرار گرفته و موجب کنترل حرکت می‌شود. الکترودها فرمان را با استفاده از رابط از مغز دریافت کرده و به بازو انتقال می‌دهند. کاربر در ذهن خود به موضوع حرکت بازو فکر می‌کند و در این حالت فعالیت‌ نرون‌ها توسط الکترود دریافت شده و به بازو انتقال داده می‌شود.

محققان این پروژه نرم‌افزاری ساخته‌اند که می‌تواند با استفاده از رابط مغز و کامپیوتر حرکت را در بازو انجام دهد. در این پروژه پژوهشگران تلاش کردند تا مشکلات و محدودیت‌های موجود در نسخه‌های قبلی را رفع کرده و دقت حرکت را افزایش دهند. این فناوری می‌تواند کمک شایان توجهی به بیماران و معلولان کند.

 

منبع : https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-10/uocm-ur101418.php

نظر شما