ساخت سیناپس مصنوعی با استفاده از نیترید بور

تاریخ : ۰۱ آبان ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۵۲۸

3 امتیاز از 2 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با استفاده از مواد دو بعدی لایه نازک، اقدام به ساخت ممریستور کردند. این سیناپس مصنوعی می‌تواند با مصرف انرژی کم، عملکرد قابل توجهی نسبت به فناوری‌های رایج داشته باشد.

اگر قرار است سخت‌افزاری با عملکرد شبیه به مغز ساخته شود باید واحدهای سازنده آن نیز همانند سیناپس عمل کند. برای این کار، راهبردی ارائه شده که به آن ممریستور گفته می‌شود که با استفاده از مقاومت در برابر جریان عبوری، اطلاعات را در خود ذخیره می‌کند. اخیرا محققان اقدام به ساخت ممریستوری در مقیاس اتمی کردند.

یک گروه از پژوهشگران نشان دادند که می‌توان با استفاده از لایه نازک نیترید بور، ممریستور در مقیاس اتمی ساخت. آنها نتایج یافته‌های خود را در قالب مقاله‌ای با عنوان Efficient learning and crossbar operations with atomically-thin 2-D material compound synapses در نشریه Journal of Applied Physics منتشر کردند. این مقاله در بخشی به نام New Physics and Materials for Neuromorphic Computation در این نشریه چاپ شده است. در این بخش به آخرین دستاوردهای  حوزه علم مواد پرداخته می‌شود.

ایوان سانچز اسکوئدا از محققان این پروژه می‌گوید: « توجه زیادی به استفاده از مواد جدید در ساخت ممریستور صورت گرفته است. در این مقاله ما نشان دادیم که این قطعه می‌تواند در محاسبات نرومورفیک استفاده شود.»

فناوری رایج ساخت ممریتسور با مشکل سینگنال ضعیف روبرو است. برای حل این مشکل محققان از ممریستورهای مختلف به صورت موازی استفاده کردند. با این کار دقت تا 5 برابر افزایش می‌یابد. برای این که بتوان مقیاس ساخت ممریستور را تا زیر یک نانومتر کاهش داد، محققان آرایه‌ای از ممریستورها را ساختند که می‌تواند 10 هزار برابر کاراتر از ممریستورهای رایج باشد.

سانچز می‌گوید: «زمانی که شما تعداد قطعات موازی را در دستگاه افزایش دهید، تاثیر این راهبرد بیشتر نمایان می‌شود. با این روش در عین حال که مصرف انرژی کم می‌شود، دقت افزایش یافته است.»

سانچز و همکارانش به دنبال استفاده از پتانسیل‌های این فناوری هستند تا از آن در فعالیت‌های پیچیده نظیر تشخیص الگو یا تصویر استفاده کنند.

منبع : https://phys.org/news/2018-10-memristor-boosts-accuracy-efficiency-neural.html

نظر شما