بوئینگ سازمانی برای محاسبات کوانتومی و نرومورفیک راه اندازی کرد

تاریخ : ۳۰ مهر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۴۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت بوئینگ سازمان جدیدی راه‌اندازی کرده که در آن به توسعه فناوری‌هایی نظیر محاسبات کوانتومی و نرومورفیک پرداخته می‌شود.

بوئینگ سازمان جدیدی برای توسعه و نوآوری در حوزه محاسبات و مخابرات راه‌اندازی کرده است. این شرکت به دنبال استفاده از فناوری‌هایی نظیر هوش مصنوعی و مخابرات امن است. یکی از اهداف تاسیس این سازمان، کار در حوزه‌های بین رشته‌ای نظیر محاسبات و مخابرات کوانتومی و همچنین پردازش نرومورفیک و حسگری پیشرفته است.

این سازمان با نام Disruptive Computing and Networks (DC&N)  در کالیفرنیای شمالی تاسیس شده و بخشی از شرکت بوئینگ است.

چارلز توپس از معاونان سابق بوئینگ، مسئولیت اداره این سازمان را به عهده دارد. توپس در حوزه توسعه فناوری‌های دفاعی فعالیت داشته و پیش از این معاون شبکه سامانه‌های تاکتیکی در بخش دفاعی و فضایی بوئینگ بوده است.

فیزیک کوانتوم به کامپیوترها امکان افزایش توان محاسباتی می‌دهد. بسیار معتقداند که کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند مسائل را بسیار سریع‌تر از کامپیوترهای کلاسیک حل کنند و همچنین انتقال اطلاعات از میان شبکه‌های کوانتومی با امنیت بیشتری انجام می‌شود.

پیش از این محققان وزارت دفاع ملی کانادا موفق به ساخت رادار کوانتومی شده بودند که امکان شناسایی هواپیماهای رادارگریز را فراهم می‌کند. دولت چین نیز سرمایه‌گذاری سنگینی روی فناوری‌های کوانتومی داشته است. ماه جولای سال جاری میلادی، چینی‌ها اعلام کردند که تست روی شبکه مخابراتی کوانتومی غیرقابل هک را آغاز کرده‌اند.

پردازش نرومورفیک نیز روش دیگری برای بهبود سرعت محاسبات است. در این روش تراشه‌هایی با تقلید از مغز انسان ساخته می‌شود که مصرف انرژی کمی داشته و توانایی بسیار بالایی دارند.

منبع : https://www.flightglobal.com/news/articles/boeing-launches-organisation-focused-on-quantum-and-452828/

نظر شما