شبکه اجتماعی برای اتصال مغز‌های گروهی افراد

تاریخ : ۰۸ مهر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۵۲۶

1 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان شبکه‌ای ایجاد کردند که در آن امکان اتصال مغز افراد به هم فراهم است. با این کار می‌توان یک کارگروهی را با هم انجام داد.

برین‌نت شبکه‌‌ای است که به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از مخابرات مغز به مغز، مسائل را حل کنند. در سال‌های اخیر، فیزیک‌دانان و دانشمندان علوم اعصاب ابزارهایی ساخته‌اند که می‌تواند افکار و اطلاعات موجود در مغز را به مغز فرد دیگری انتقال دهد. به این فناوری مخابرات مغز به مغز گفته می‌شود.

در این ابزارها از EEG استفاده می‌شود که قابلیت رصد فعالیت‌های الکتریکی مغز را داشته و همچنین از تحریک مغنانطیسی ترانس‌کرنیال (TMS) استفاده می‌شود که قابلیت انتقال اطلاعات به مغز را دارد.

در سال 2015 آندریا استوکو و همکارانش از دانشگاه واشنگتون از این فناوری برای ارتباط مغز دو نفر استفاده کردند و یک بازی دو نفر با آنها انجام شد.

استوکو و همکارانش برای این که تعداد افراد بیشتری را به ارتباط مغز به مغز دعوت کنند، اولین شبکه مغز به مغز را ایجاد کردند که به آن برین‌نت گفته می‌شود. با برین‌نت  یک گروه کوچک می‌توانند با هم بازی گروهی انجام دهند.

به اعتقاد محققان این پروژه، ادامه توسعه این فناوری به جایی ختم می‌شود که شبکه‌اجتماعی ایجاد شود که بتوان با آن مغزها را به هم مرتبط کرد و با همکاری جمعی یک مساله حل شود.

در این فناوری از الکترودهایی استفاده شده که روی مغز قرار می‌گیرد که با استفاده از آن فعالیت‌های الکتریکی در مغز جمع‌آوری می‌شود.

این گروه تحقیقاتی شبکه‌ای ارائه کردند که به سه نفر اجازه می‌دهد تا اطلاعات مغز خود را به دیگران انتقال داده یا اطلاعات آنها را مستقیم دریافت کند. محققان این پروژه معتقداند که این شبکه اجتماعی قابلیت مقیاس‌پذیری داشته و تنها محدود به سه نفر نخواهد بود.

شرکت کنندگان در این پروژه، با استفاده از ابزار حاوی الکترود روی سر، اقدام به انجام بازی شبیه به جورچین کردند. آنها با فکر خود بلوک‌هایی که به پایین می‌افتاد را می‌چرخاندن تا به شکل مناسبی برای پایین افتادن در آیند.

 

 

منبع : https://www.technologyreview.com/s/612212/the-first-social-network-of-brains-lets-three-people-transmit-thoughts-to-each-others-heads/

نظر شما