تولید مدار فتونیک کوانتومی با ساختار پیچیده

تاریخ : ۰۷ مهر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۵۴۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان مدار فتونیک کوانتومی ساختند که امکان تولید انبوه آن وجود دارد. این مدارها از پیچیدگی بالایی برخوردار بوده و می‌تواند در سامانه‌های مخابراتی و محاسبات کوانتومی استفاده شوند.

یک تیم تحقیقات بین‌المللی با همکاری محققان چینی موفق به ساخت مدارهای فتونیک کوانتومی شدند که می‌توان آنها را به تولید انبوه رساند و در نهایت رویای ساخت کامپیوتر کوانتومی نوری را به واقعیت تبدیل کرد.

براساس نتایج این پروژه که توسط محققان دانشگاه بریستول منتشر شده، فتونیک کوانتومی مجتمع این امکان را فراهم می‌کند که بتوان ذره منفرد نور با دقت بالا کنترل کرد.

تا کنون این کار در مقیاس‌های بسیار کوچک انجام شده و تنها چند قطعه کوچک و محدود روی یک تراشه قرار داده شده است.

تولید انبوه این مدارهای کوانتومی بخش مهمی از فرآیند افزایش پیچیدگی و توان محاسباتی فناوری‌های پردازش اطلاعات کوانتومی است.

در این پروژه، که نتایج آن در قالب مقاله‌ای در نشریه Science به چاپ رسیده است، 550 قطعه نوری روی یک تراشه قرار داده شده که با این کار تراشه فتونیک مجتمع توانست فوتون‌ها را با دقت بالا به دام اندازد. این تراشه با استفاده از فناوری فتونیک سیلیکونی با قابلیت تولید انبوه ساخته شده است، شبیه به مدارهای الکترونیکی که امروز استفاده می‌شود.

جیانوی وانگ از دانشگاه بریستول می‌گوید: « تراشه کوانتومی که ما ساختیم به ما اجازه می‌دهد تا با دقت بالا روی گیراندازی چند بعدی کار کنیم، عاملی که در کارهای اطلاعات کوانتومی سامانه‌های مخابراتی و محاسباتی نقش کلیدی دارد.»

این تراشه از استاندارد و پیچیدگی و دقت بالایی برخوردار بوده و می‌تواند در فناوری‌های کوانتومی مختلف استفاده شود.

کیهوانگ گنگ از محققان دانشگاه پکینگ می‌گوید: « توسعه تراشه‌های کوانتومی فتونیکی مجتمع قدرتمند به ما اجازه می‌دهد تا کاربردهای جدیدی در حوزه مخابرات و محاسبات کوانتومی تجربه کنیم.»

منبع : http://www.business-standard.com/article/news-ians/new-chip-technology-can-boost-quantum-computing-power-118031100018_1.html

نظر شما