همگرایی فناوری کوانتومی و عایق توپولوژیکی برای ساخت تراشه

تاریخ : ۲۶ شهریور ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۵۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک تیم تحقیقات بین المللی با همگرایی فناوری کوانتومی و عایق توپولوژیکی اقدام به ساخت تراشه‌ فتونیکی کردند که قابلیت پردازش داده‌های کوانتومی را داراست.

محققان تراشه فتونیکی توپولوژیکی ساختند که از آن می‌توان برای پردازش داده‌های کوانتومی استفاده نمود. این تراشه می‌تواند آینده کامپیوترهای کوانتومی را تغییر دهد.

محققان RMIT به رهبری آلبرتو پروزو  نشان دادند که داده‌های کوانتومی را می‌توان در مدارهای توپولوژیکی جداگانه رمزگذاری، اماده‌سازی و مبادله نمود. نتایج این یافته‌ها در نشریه Science Advances منتشر شده است.

این یافته جدید محققان می‌تواند به توسعه مواد جدید برای تولید کامپیوترهای شخصی کمک شایانی کند. در این پروژه که با همکاری مشترک ETH و دانشگاه صنعتی میلان انجام شده، محققان با استفاده از فتونیک توپولوژیکی اقدام به ساخت تراشه‌ای کردند که کار جدا کردن پرتو را انجام می‌دهد. این تراشه به عنوان گیت فتونیک کوانتومی دقیق به کار خواهد رفت.

پروزو می‌گوید : « ما پیش‌بینی می‌کنیم که این تراشه جدید بتواند مسیر تازه‌ای در مطالعه اثرات کوانتومی در مواد توپولوژیکی باز کند و در نهایت به تولید پردازشگرهای کوانتومی توپولوژیکی کمک کند.»

وی می‌افزاید :«فوتونیک توپولوژیکی دارای مزایای زیادی است برای مثال نیاز به میدان‌های مغناطیسی قوی ندارد، انسجام ذاتی بالایی داشته، در دمای اتاق کار می‌کند و به سادگی قابل دستکاری است. این ویژگی‌ها برای تولید انبوه کامپیوترهای کوانتومی ضروری است.»

در تحقیقات قبلی، محققان روی استفاده از نور لیزر کلاسیک برای فناوری فتونیک توپولوژیکی متمرکز بودند که رفتاری شبیه موج کلاسیک دارد. در این پروژه، آنها از فوتون‌های منفرد استفاده کردند که رفتاری براساس مکانیک کوانتومی دارد.

مقاومت کوانتومی بالا یک فناوری پیشگام برای انتقال دقیق اطلاعات با استفاده از فوتون‌های منفرد است که در شبکه کوانتومی استفاده می‌شود.

به اعتقاد پروزو این پروژه از همگرایی دو حوزه فناوری کوانتومی و عایق توپولوژیکی برخوردار بوده و می‌تواند منجر به تولید مواد جدید شود، موادی که در علوم پایه و نسل جدید کامپیوترها قابل استفاده است.

این پروژه بخشی از برنامه Photonic Quantum Processor Program  در CQC2T بوده و می‌تواند منجر به تولید پردازشگرهای سیلیکونی و نوری جدید شود.

منبع : https://www.ibtimes.co.in/scientists-develop-new-photon-chip-which-could-revolutionise-quantum-computing-780641

نظر شما