رابط مغز و کامپیوتر برای کنترل اشیاء پرنده

تاریخ : ۲۰ شهریور ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۲۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دارپا رابط مغز و کامپیوتر (BCI) برای کنترل اشیاء پرنده ساخته است. این رابط ماحصل پروژه‌ای 4 میلیون دلاری است که در سال 2012 آغاز شده است.

دارپا رابط مغز و کامپیوتری ساخته که می‌توان با استفاده از آن ادوات مختلف نظیر پهپادها را کنترل کرد، برای این کار تنها از یک تراشه استفاده می‌شود.

جاستین سانچز از مدیران بخش فناوری زیستی دارپا می‌گوید: « امروز از سیگنال‌های مغزی می‌توان برای کنترل یا مدیریت ادوات مختلف نظیر هواپیماها استفاده کرد. سیگنال اولیه از هواپیما به مغز می‌رسد و سپس مغز خلبان می‌تواند بعد از تحلیل نتایج، فرمان مناسب را صادر کند.»

در این پروژه محققان روی سه هواپیما این رابط را مورد آزمایش قرار دادند تا سیگنال‌ها را دریافت و مجددا ارسال کنند. این فناوری را می‌توان علاوه بر هواپیما روی ادوات مختلف نیز استفاده نمود.

در سال 2012، دارپا مبلغ 4 میلیون دلار برای ساخت رابط تلپاتی‌های سنتزی سرمایه‌گذاری کرد، رابط‌هایی که روی سطح پوست قرار می‌گیرند و با استفاده از امواج EEG کار می‌کنند. حسگرهای این امواج اقدام به جمع‌آوری سیگنال‌ها از مغز انسان می‌کند.

در ماه آوریل 2016، محققان دانشگاه فلوریدا با همکاری دارپا اولین رابط مغز و کامپیوتر را برای کنترل هواپیماهای بدون سرنشین ساختند. در این پروژه از همکاری دانشگاه آریزونا نیز استفاده شد.

پاناگیوتیس آرتیادیس از مدیران بخش روباتیک دانشگاه آریزونا می‌گوید: «ما ایده ساخت رابطی برای برهمکنش میان مغز انسان و اجسام را مطرح کردیم. ما دریافتیم که مغز انسان می‌تواند برای کنترل اشیاء پرنده به کار گرفته شود.»

محققان این پروژه معتقداند که از این فناوری می‌توان در بخش پزشکی استفاده کرد و در نهایت سامانه‌های مخابرات مغزی، ادوات کنترل کننده اجزاء مصنوعی بدن، مرمت حافظه و کمک به افراد معلول استفاده کرد.

 

منبع : https://sputniknews.com/military/201809071067847857-Brain-Chip-Fly-Drone-Swarm-Telepathically/

نظر شما