حمایت نیم‌میلیون دلاری برای ساخت رابط مغز و کامپیوتر

تاریخ : ۱۴ شهریور ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۳۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران استرالیایی با دریافت حمایت مالی نیم میلیون دلاری، درصدد ساخت تراشه‌ای برای ایجاد ارتباط میان مغز و کامپیوتر هستند.

محققان دانشگاه نیوساث‌ولز مبلغ 500 هزار دلار حمایت مالی از نیروی دریایی آمریکا دریافت کردند تا روی ساخت تراشه‌ای کارکنند که قادر به ایجاد ارتباط میان مغز و کامپیوتر است.

در مرحله اول این پروژه، ارتباط یک طرفه مورد نظر محققان است اما با توسعه بیشتر، آنها قصد دارند یک رابطه دو طرفه بسازند که امکان کنترل اجزاء مصنوعی توسط مغز آن وجود داشته باشد.

این گروه تحقیقاتی در حال حاضر روی توسعه حسگرهای شبه پیکسل روی تراشه کار می‌کنند که بتواند سیگنال‌های الکتریکی را از مغز دریافت کند.

لئوناردو سیلوستری از محققان این پروژه می‌گوید: « در پشت این تراشه، الیاف نوری قرار دارد که می‌تواند فعالیت‌های مغز را اندازه‌گیری کرده و آن را به تصویر تبدیل کند. این همان اطلاعاتی است که ما تفسیر کرده و از آن برای هدایت ادوات استفاده می‌کنیم. این سیگنال‌های پتانسیل کاربردی در حوزه‌های مختلف دارند.»

این تیم تحقیقاتی الیاف نوری را به جای سیم‌های معمولی انتخاب کرده‌اند چرا که پالس‌های نوری دارای باندگپ بزرگتری نسبت به سیگنال‌های الکتریکی بوده و تداخلی کمتری ایجاد می‌کند.

این الیاف نوری بسیار نازک‌تر از سیم‌های معمولی بوده و خوردگی کمتری نیز دارند. با استفاده از این الیاف می‌توان سیگنال‌های مغز را که به تراشه رسیده است، دریافت کرد و انها را به کامپیوتر منتقل نمود تا مورد انالیز قرار گیرند.

چنین تراشه کوچک و بدون سیمی که بتواند با مغز ارتباط برقرار کند، کاربردهای متعددی خواهد داشت.

هرچند در قدم اول، این فناوری برای بخش سلامت استفاده می‌شود اما حوزه‌های دیگر نظیر ایمنی محل کار، خانه هوشمند، تحقیقات بازاریابی و سرگرمی نیز از این فناوری بهره‌مند خواهند شد.

با این حال هنوز این فناوری در مراحل اولیه قرار دارد و باید بهبودهای بیشتری روی آن انجام شود تا بتوان اندام‌های مصنوعی را بتوان با استفاده از آن حرکت دارد.

محققان باید بتوانند این فناوری را به گونه‌ای توسعه دهند که قابلیت تولید انبوه داشته باشد و همچنین سیگنال‌های کافی برای کامپیوتر ارسال کند.

 

منبع : https://www.itnews.com.au/news/us-navy-taps-unsw-to-develop-brain-machine-interface-511667

نظر شما