شبه‌ماده‌ای برای پنهان کردن نانوحسگرها!

تاریخ : ۱۲ شهریور ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۴۰۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان روسی و ایتالیایی اقدام به تولید شبه‌ماده‌ای کردند که قادر است نانوحسگرها را محافظت کرده و آنها را پنهان نگه دارد. این شبه ماده به نوعی موجب نامرئی شدن نانوحسگرها می‌شود.

یک تیم تحقیقات بین المللی موفق به ارئه مدلی برای ساخت شبه‌ماده‌ای شده است که می‌توان از آن برای بهبود دقت نانوحسگرهای پزشکی و نوری استفاده کرد. این شبه‌ماده قادر به محافظت نانوحسگر از تابش‌های بیرونی است.

این نانوحسگر ماحصل پروژه‌ای موسوم به ANASTASIA  است که بین روسیه و ایتالیا انجام می‌شود. در این پروژه محققان به دنبال شبیه‌سازی و تولید شبه‌ماده‌ای هستند که قادر به پنهان کردن اجسام در مقیاس‌نانومتری باشد.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

در حال حاضر محققان در برخی کشورها موفق به ساخت موادی شده‌اند که قادر است اجسام را در برخی طول موج‌ها و زوایا پنهان نگه دارد، اما در این پروژه محققان قصد دارند شبه‌ماده‌ای بسازند که در تمام زوایا و طول موج‌ها جسم پنهان باقی بماند.

در این ساختار از دی‌الکتریک لیتیم-تانتالات استفاده شده است که شعاعی در حد 5 میکرون دارند. ترکیبات دی الکتریک در نانوحسگرها موجب می‌شود تا این ادوات از گزند تابش‌ها و برهمکنش‌ها ناخواسته مصون دارد. با استفاده از چنین شبه‌ماده‌ای، جسم دیده نمی‌شود.

این گروه تحقیقاتی از یک سیم فلزی با شعاع 2.5 میکرون برای این کار استفاده می‌کنند. این سیم همانند نانوحسگر عمل کرده و موجب پراش حداکثری امواج می‌شود و در نهایت امکان به بیشینه رساندن سطح پراش را مقدور می‌سازد. این شبیه‌سازی در طول موج‌های تراهرتز  و بین باندهای مادون قرمز و UHF انجام شده است.

براساس اظهارات الکسی باشارین از محققان این پروژه، این شبه ماده را می‌توان به عنوان پوشش برای ترکیب کلرید پتاسیم که با بدن انسان سازگار است، به کار برد.

این پروژه به صورت مدل‌سازی و شبیه‌سازی بوده و محققان قصد دارند از پاییز سال جاری برای انجام کارهای آزمایشگاهی و تولید این ماده در فضای آزمایشگاه اقدام کنند.

 

منبع : https://sputniknews.com/science/201808311067628259-metamaterial-science-research-invisibility/

نظر شما