مصاحبه با شتاب‌دهنده شزان، از حامیان توسعه کسب‌وکار فعال در حوزه فناوری‌های همگرا

تاریخ : ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۱۶۲۷

2 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت «نوآوران فناوری‌های همگرای شناختی زیستی اطلاعات و نانو» (شزان) یک شتاب‌دهنده تخصصی در حوزه فناوری‌های همگرا است که با استفاده از تجربیات موفق این حوزه در داخل و خارج کشور، و همچنین بهره‌گیری از سرمایه انسانی مجرب و باتجربه، یک مرکز نوآوری چندمنظوره برای توسعه فناوری/محصول در حوزه فناوری‌های همگرا ایجاد کرده است

۱- لطفا شتاب‌دهنده خود را معرفی کنید.

شزان (نوآوران فناوری‌های همگرای شزان، زیستی، اطلاعات و نانو)، یک شتابدهنده تخصصی در حوزه فناوری‌های همگرا (شناختی، زیستی، اطلاعات و نانو) با تمرکز بر حوزه‌های سلامت، انرژی، آب و محیط‌زیست است. این شتابدهنده در سال ۱۳۹۵ با سرمایه‌گذاری دو شرکت خصوصی تاسیس شده است. در دو سال گذشته شزان با سرمایه‌گذاری روی ۲۳ کسب‌وکار و ایده و اختراع توانسته است به کارآفرینان این حوزه کمک کند.

در این مسیر تاکنون بیش از ۲۰ ثبت اختراع داخلی توسط تیم‌ها به ثبت رسیده است یا در حال ثبت است و در مجموع کسب‌وکارهای خروجی از این شرکت توانسته‌اند در طول یک سال بیش از ۵ میلیارد تومان فروش داشته باشند. برخی از کسب‌وکارهایی که شزان به آن‌ها در فرآیند رشد کمک شده است به شرح زیر است:

* سامانه شناسایی حمله قلبی مبتنی بر اندازه‌گیری آنزیم حمله قلبی

* مودم امن که دارای یک دیوار آتش داخلی است و می‌تواند امنیت کاربران اینترنت را بهبود بخشد

* دستگاه تشخیص سرطان پروستات که یک سامانه تشخیص آنی مبتنی بر چند قطره خون است

 

۲- شتابدهنده شما در چه حوزه‌هایی به پذیرش و حمایت از طرح‌ها می‌پردازد؟

حوزه‌های مورد حمایت در شزان شامل سلامت، انرژی، آب و محیط‌زیست است.

 

۳- در این شتابدهنده چه خدماتی به استارت‌آپ‌ها ارائه می‌شود؟

در این شتابدهنده ۴ مدل سرمایه به تیم‌ها ارائه می‌شود.

۱- سرمایه اجتماعی: شبکه مربیان و مشاوران، تامین کنندگان و ارائه دهندگان فناوری و شرکت‌های بزرگ بازار

۲- سرمایه دانشی: دانش زیرساختی توسعه محصول و یا کسب وکار

۳-سرمایه نمادین: شزان تلاش کرده است با ایجاد نامی نیک به کارآفرینان کمک کند تا سریع‌تر شناخته شوند و از اعتبار آن برای همکاری با دیگران استفاده کنند.

۴- سرمایه اقتصادی: تامین منابع مالی و دسترسی به آزمایشگاه تخصصی در حوزه فناوری‌های همگرا

 ۴- تفاوت شما با سایر شتابدهنده‌ها یا توسعه‌دهندگان کسب‌وکار در کشور چیست؟

تفاوت ما در تیم‌های ورودی و فناوری‌هایی است که روی آن فعالیت می‌کنند. بیشتر شتابدهنده‌ها روی کسب‌و‌کارهای حوزه آی‌تی سرمایه‌گذاری می کنند اما شزان روی استارتاپ‌های high-tech که در ۴ حوزه سلامت، آب، انرژی و محیط‌زیست فعالیت دارند، سرمایه‌گذاری می‌کند.

 

۵- تاکنون چه تعداد استارت‌آپ جذب کردید؟ چه تعداد از آن‌ها وارد بازار شدند؟

تاکنون ۲۷ استارتاپ جذب شدند و بیش از ۵ استارتاپ وارد بازار شده‌اند.

 

۶- شزان چه توصیه‌ای برای افراد یا گروه‌های فناوری که تازه می‌خواهند وارد این حوزه شوند دارد؟

دنیای فردا، دنیایی متفاوت‌تری خواهد بود. اینکه امروز با یک نرم‌افزار موبایل می‌توان کارهای بسیاری را انجام داد، برای امروز است. فردا دنیا به قهرمانان دیگری نیاز دارد. افرادی که بتوانند محصولاتی بسازند و بتوانند در کمترین زمان بسیاری از بیماری‌ها را تشخیص دهند، درمان‌های بزرگی برای بسیاری از بیماری‌ها به وجود آورند، راه جدیدی برای تبدیل انرژی ایجاد کنند و .... اگر کسی فکر می‌کند که می‌تواند قهرمان فردا باشد، پس از اکنون در مسیر فردا قدم بردارد.

 

 ۷- آینده فضای استارت‌آپی کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

گفتن کلمه آینده‌ای خوش، کمی کلیشه‌ای است. در واقع آینده را وقتی خوب می‌بینیم که قهرمانان واقعی، کسانی که واقعا دغدغه حل مشکلات مردم را دارند، خودشان را نشان دهند. کسانی که برای دستیابی به این موفقیت، با تمام وجود تلاش کنند. در شرایط بحرانی چاره‌ای درست بیندیشند و ختم کلام، در مقابل هزاران مشکل پیش رو سر تسلیم فرود نیاورند. آن زمان آینده استارتاپ‌ها در کشور ما بی‌نظیر خواهد بود.

نظر شما