BCI می‌تواند به کودکان مبتلا به ADHD کمک کند

تاریخ : ۰۶ شهریور ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۱۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران رابط مغز و کامپیوتر (BCI) را به کنسول بازی متصل کرده و با استفاده از این فناوری، راهبردی برای بهبود کودکان مبتلا به ADHD ارائه کردند.

محققان رابط مغز و کامپیوتری ساختند که می‌تواند به کنسول‌های بازی متصل شده و با استفاده از آن به بچه‌های مبتلا به ADHD که تمرکز کمی دارند کمک کرد. این رابط قادر به تغییر شبکه‌های نرونی در مغز است.

تقریبا 38 تا 57 درصد از کودکان مبتلا به ADHD از مشکل عدم تمرکز رنج می‌برند، برخی مطالعات نشان می‌دهد که با استفاده از آموزش مبتنی بر BCI می‌تواند بهبودهایی را در این کودکان انجام داد.

هلن یوان ژو از دانشگاه ملی دوک در سنگاپور به بررسی 8 هفته‌ای کودکانی پرداخته که با استفاده از سامانه‌های BCI درمان شدند. شبکه نرونی مغز 29 پسر بچه مبتلا به ADHD با استفاده از این فناوری اصلاح شده است. یافته‌های این گروه نشان داد که مشکل عدم تمرکز در این کودکان تا حد قابل توجهی بهبود یافته است.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Brain-computer-interface-based intervention re-normalizes brain functional network topology in children with attention deficit/hyperactivity disorder در نشریه Translational Psychiatry منتشر شده است.

این گروه تحقیقاتی نشان دادند که با استفاده از این فناوری شبکه نرونی کودکان اصلاح شده و ارتباط بهتری میان نرون‌ها برقرار شده است این درحالی است که در کودکانی بخش کنترل، چنین الگوهایی دیده نمی‌شود.

لازم به ذکر است که کوچکترین افزایش در هدایت نرون‌ها می‌توان بهبود قابل توجهی در رفتار کودکان ایجاد کند.

بعد از اموزش به این کودکان با BCI، پردازش در بخش SVN (شبکه توجه برجسته) کاهش یافته که این امر نیز در نهایت منجر کاهش مشکل عدم تمرکز خواهد شد.

این گروه معتقداند که استفاده از رابط مغز و کامپیوتر می‌تواند به عادی شدن عملکرد شبکه نرونی مغز کمک کند و رفتار کودکان مبتلا به ADHD را بهبود دهد. یافته‌های این پروژه اهمیت و پتانسیل ادوات BCI مبتنی بر بازی‌های کامپیوتری را در فرآیند درمان این بیماران پر رنگ‌تر می‌کند.

 

منبع : https://www.psychcongress.com/news/computer-game-may-improve-some-brain-connections-children-adhd

نظر شما