IBM: ساخت رابط مغز و کامپیوتر برای حرکت بازوهای روباتیک

تاریخ : ۰۳ شهریور ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۴۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان IBM رابط مغز و کامپیوتری ساختند که می‌توان از آن برای کمک به افراد معلول استفاده کرد. این رابط امکان حرکت بازوی روباتیک با استفاده از مغز را فراهم می‌کند.

به فناوری فکر کنید که می‌تواند به افراد معلول و ناتوان کمک کند تا زندگی بهتری داشته باشند، افرادی که به دلیل مشکلات فیزیکی امکان حرکت بخشی از بدن خود را ندارند. یافته‌های اخیر محققان نشان می‌دهد که ساخت چنین ادواتی قابل انجام است.

محققان شرکت ای‌بی‌ام موفق به ساخت رابط مغز و کامپیوتری شدند که با استفاده از آن می‌توان بازوهای روباتیک را کنترل کرد. این رابط با رصد امواج مغزی و با استفاده از EEG امکان کنترل بازو را فراهم می‌کند.

برای انجام این پروژه، محققان هوش مصنوعی توسعه دادند که قادر به تفسیر داده‌های مربوط به امواج مغزی است. این هوش مصنوعی بعد از تفسیر، فرمان لازم را برای بازوی رباتیک صادر می‌کند.

البته این شرکت تنها تولید کننده رابط مغز وکامپیوتر نبوده و شرکت‌های مختلفی در این حوزه فعالیت دارند. استفان هرر از محققان ارشد این شرکت می‌گوید: « اولین هدف ما ساخت رابطی ارزان قیمت بود که بتوان از آن در محیط واقعی استفاده کرد. در واقع ما به‌دنبال خارج کردن فناوری BCI از محیط آزمایشگاهی و استفاده از آن در جامعه هستیم.»

نتایج اولیه نشان داد که می‌توان از چنین ابزارهایی برای کنترل اجزاء روباتیک با مغز استفاده کرد. این نتایج برای کسانی که به هر دلیل امکان حرکت اعضاء بدن خود را ندارند، بسیار خبر مسرت بخشی است.

هرر می‌افزاید که ادامه توسعه این فناوری در آینده می‌تواند شرایط را برای استفاده از روش‌های یادگیری ماشینی به‌منظور کنترل اجزاء مصنوعی نظیر بازوهای روباتیک فراهم کند.

این فناوری هنوز در مراحل آزمایشی بوده و نیاز به توسعه بیشتر دارد و این گروه تحقیقاتی هنوز برنامه‌ای برای آزمون بالینی روی انسان ندارند.

 

منبع : https://thenextweb.com/artificial-intelligence/2018/08/17/developing-bionics-how-ibm-is-adapting-mind-control-for-accessibility/

نظر شما