ساخت ترانزیستور کوانتومی با اتم‌ منفرد

تاریخ : ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۵۰۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان موسسه فناوری کارلسرو موفق شدند با استفاده از اتم منفرد، ترانزیستور کوانتومی تولید کنند. این ترانزیستور در دمای اتاق کار می‌کند.

محققان آلمانی موفق به ساخت ترانزیستور کوانتومی شدند که در آن از اتم‌ منفرد استفاده شده است. این ترانزیستور در دمای اتاق کار می‌کند. ساخت این ابزار گامی به سوی مرزهای جدید در حوزه محاسبات با مصرف انرژی پایین است.

ترانزیستورها کنترل جریان سیگنال‌های الکتریکی را به عهده دارند و از عناصر پایه در ساخت ادوات الکترونیکی به حساب می‌آیند. ابعاد ترانزیستورها در حال کاهش بوده و تلاش برای کاهش مصرف آنها ادامه دارد.

این ترانزیستور جدید یک اتم از جنس نقره را برای باز و بسته کردن مدار به حرکت در می‌آورد. به اعتقاد محققان این پروژه، این ترانزیستور، کوچکترین ترانزیستور جهان است، هرچند که پیش از این نیز ترانزیستورهای اتمی ساخته شده است. این ترانزیستور جدید، لقب سوئیچ کوانتومی را نیز با خود یدک می‌کشد که این به‌معنای توانایی این قطعه برای انتقال اطلاعات پیچیده‌تر از سیستم‌های دوتایی رایج است.

مهمترین ادعای محققان این پروژه آن است که این ترانزیستور در دمای اتاق کار می‌کند در حالی که سامانه‌های محاسبات کوانتومی رایج تنها در دماهای بسیار پایین کار می‌کنند که حصول این شرایط نیازمند هزینه بالا بوده و نگهداری چنین سیستم‌هایی نیز دشوار است.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Advanced Materials منتشر شده است.

براساس اطلاعات منتشر شده محققان، این نوآوری می‌تواند تاثیر شگرفی بر آینده محاسبات بگذارد به ویژه اینکه کارایی مصرف انرژی را در ادوات محاسباتی بهینه می‌کند. توماس شیمل رهبر این تیم تحقیقاتی می‌گوید که این سوئیچ می‌تواند انرژی بسیار کمتری نسبت به فناوری سیلیکونی مصرف کند. به اعتقاد شیمل ترانزیستور جدید با فاکتور 10 هزار نسبت به ترانزیستورهای رایج کاهش مصرف انرژی دارد.

هر چند که این فناوری دستاورد قابل توجهی در حوزه محاسبات کوانتومی قلمداد می‌شود، اما حتی اگر بتوان آن را به تولید انبوه رساند، هنوز چند سالی زمان نیاز است تا توسعه این فناوری برای ورود به دنیای واقعه صورت گیرد.

منبع : http://fortune.com/2018/08/18/german-researchers-have-built-a-quantum-transistor-using-just-a-single-atom/

نظر شما