نانوذراتی برای شناسایی هم‌زمان چند زیست‌نشانگر

تاریخ : ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۸۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران نانوذراتی ساختند که از آنها می‌توان برای شناسایی هم‌زمان چندین زیست‌نشانگر بیماری استفاده نمود. این نانوذرات می‌توانند سرطان را در نواحی عمیق بدن شناسایی کنند.

محققان موفق به ساخت نانوذراتی شدند که می‌تواند سرطان را در نواحی عمیق بدن شناسایی کند. نتایج این پروژه در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است. این دستاورد محققان مسیرهای تازه‌ای به سوی شناسایی و درمان غیرتهاجمی بیماری سرطان باز می‌کند.

ییکینگ لو از محققان دانشگاه مک‌کواری می‌گوید: «استفاده از نانوذرات در تصویربرداری زیستی بیماری‌ها یک حوزه در حال رشد سریع است. نانوذراتی که ما در این پروژه طراحی کرده‌ایم می‌تواند درون نمونه‌های زیستی قرار گیرد یا به محل ویژه‌‌ای در بدن تزریق شود، سپس این نانوذرات با نور برانگیخته می‌شوند که منشاء این نور، تابش لیزر یا فیبر نوری است. نشان‌گرهای بیماری با استفاده از این نانوذرات هدف‌ قرار داده شده و در نهایت با این روش شناسایی می‌شوند. این نانوذرات می‌توانند طول موج ویژه‌ای را ایجاد کنند که با استفاده از این نشر نور، امکان شناسایی فراهم می‌شود.»

یکی از محدودیت‌های رایج برای تشخیص زیست‌شناساگرها این است که با استفاده از این روش‌ها تنها یک نوع زیست‌شناساگر قابل تشخیص است. در واقع شناسایی چند زیست‌شناساگر با هم، کاری چالش ‌برانگیز است.

محیط بافت‌های بدن ساختار پیچیده‌ای دارد به‌طوری که خون، بافت و عضله‌ها می‌توانند جذب و پراش داشته باشند. برای حل این مشکل، محققان نانوذرات جدیدی ساختند که می‌تواند با استفاده از طول موج مادون قرمز نزدیک، نشر نور در دوره‌های زمانی مختلف داشته باشد. تعامل زیست‌نشانگرها با نور در این بازه زمانی می‌تواند به‌عنوان اثر انگشت مولکولی برای شناسایی زیست‌نشانگر استفاده شود.

بنابراین، با این روش دیگر مشکل همپوشانی طول موج‌ها وجود نداشته و می‌توان بدون تداخل، اقدام به شناسایی زیست‌نشانگرهای مختلف بیماری کرد. این روش موجب افزایش کنتراست تصاویر در حوزه زیست‌پزشکی شده و می‌توان در آن واحد زیست‌نشانگرهای چند بیماری مختلف را شناسایی کرد.

این گروه تحقیقاتی در محیط آزمایشگاهی نتایج موفقی به‌دست آورده و این نانوذرات نتایج مثبتی روی شناسایی تومور سرطان پستان در موش‌های آزمایشگاهی به‌دنبال داشته است. از این روش می‌توان برای شناسایی انواع مختلف بیماری‌ها استفاده کرد.

منبع : https://www.miragenews.com/new-nanoparticles-help-detect-deep-tissue-cancers/

نظر شما