حسگری که نقشه‌برداری دقیق از مغز انجام می‌دهد

تاریخ : ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۵۱۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

حسگر قابل پوشیدنی برای اسکن مغز ساخته شده که می‌تواند با دقت بالا از مغز نقشه‌برداری کند. این حسگر برای استفاده در عصب‌شناسی بالینی و شناختی قابل استفاده است.

محققان اولین آزمایش روی اسکنر مغزی برای مطالعه بخش یادگیری زبان را انجام دادند. استفاده از این اسکنر که همانند کلاهی روی سر قرارداده می‌شود، گامی مهم در مسیر تبدیل یافته‌های آزمایشگاهی در حوزه رابط مغز و کامپیوتر به دستاوردهای صنعتی است.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Cognitive neuroscience using wearable magnetometer arrays: Non-invasive assessment of language function در نشریه Neuroimage به چاپ رسیده است.

این پروژه که در مرکز پیتر مانسفیلد دانشگاه ناتینگهام انجام شده بخشی از یک برنامه تحقیقاتی 5 ساله است که به دنبال ایجاد انقلاب در تصویربرداری از مغز است. محققان این پروژه سامانه آنسفالوگرافی مغناطیسی (MEG) را برای نقشه‌برداری از مغز استفاده کرده و بخش مربوط به آموزش زبان را هدف قرار دادند.

سلول‌های مغز با استفاده از جریان الکتریکی کار می‌کنند، این جریان، میدان مغناطیسی کوچکی ایجاد کرده که قابل شناسایی است. محققان با استفاده از این فناوری اقدام به نقشه‌برداری از میدان‌های مغناطیسی مغز کردند و نشان دادند که هر بخش مغز در حین صحبت چه کاری انجام می‌دهد.

به کاربری که این کلاه را استفاده می‌کند، کلمات مختلفی نشان داده می‌شود و از او خواسته شده تا بدون صحبت کردن به کلمات مرتبط با این کلمات فکر کند. مثلا برای کلمه کیک، ممکن است کاربر به فعل خوردن فکر کند. محققان به بررسی زمان و نحوه تشکیل این کلمات در مغز پرداختند.

محققان این پروژه معتقداند که این اولین باری است که توانایی شناختی مغز انسان با استفاده از این اسکنر جدید مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این فناوری پتانسیل بالایی برای استفاده در عصب‌شناسی شناختی دارد. یکی از کاربردهای دیگر این فناوری، استفاده احتمالی از آن در نقشه‌برداری در جراحی‌ها بوده که به دلیل امکان نقشه‌برداری دقیق از مغز، دقت جراحی را بالا می‌برد. این فناوری را می‌توان برای کودکانی که امکان نصب الکترودهای صلب روی سر آنها وجود ندارد، استفاده کرد.

این دستاورد محققان گامی مهم در مسیر توسعه نسل جدید حسگرهای MEG قابل پوشیدن است که در بخش عصب‌شناسی بالینی و شناختی قابل استفاده خواهد بود.

 

منبع : https://medicalxpress.com/news/2018-08-language-wearable-brain-scanner.html

نظر شما