مسدودسازی رگ‌های خونی تومور با نانوروبات

تاریخ : ۲۳ مرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۱۹

5 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با تازدن DNA نوعی ویروس، نانوحاملی ساختند که می‌تواند داروی انعقاد خون را به تومور سرطانی برساند تا با مسدود کردن رگ‌های تومور، سرطان را در موش‌ها‌ از بین ببرد. این نانوروبات در آینده می‌تواند برای مقابله با سرطان استفاده شود.

محققان چینی با تا زدن مولکول DNA در فرآیندی شبیه به اوریگامی، ساختاری ایجاد کردند که همانند اسب تروجان عمل می‌کند. این ساختار قادر به رهاسازی ترکیبات از بین بردن تومور سرطانی است.

سلول‌های سرطانی نیاز به غذا دارند تا تکثیر شوند، اما آنها قادر به تولید مواد غذایی نیستند، بنابراین از طریق رگ‌های خونی، اکسیژن و مواد غذایی به این سلول‌ها می‌رسد. برخی دانشمندان تلاش کرده‌اند تا رگ‌های منتهی به این سلول‌ها را مسدود کنند.

این گروه تحقیقاتی از موسسه ملی علوم و فناوری نانو چین، از رشته‌های DNA نوعی ویروس برای ایجاد ورقه‌ای مستطیل شکل استفاده کردند و درون این ساختار را با ترومبین که آنزیم انعقاد خون است، پر کردند. این ساختار شبیه به نانوروبات در آمده می‌تواند وارد تومور سرطانی شود.

این نانوروبات از طریق رگ‌های خونی در بدن حرکت کرده و تنها تومورهای سرطانی مقصد نهایی آنها است. بعد از چند ساعت، این نانوروبات‌ها کار خود را انجام داده و مسیر رگ‌های تومور مسدود می‌شود.

محققان این نانوروبات‌ها را روی 200 موش مبتلا به سرطان پستان، خون، رحم و ریه مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند که نانوروبات‌ها می‌توانند به‌صورت موثری وارد تومور شوند.

در یکی از آزمایش‌ها، از میان 8 موش مبتلا به سرطان خون، این سرطان در سه موش کاملا از بین رفت. میانگین طول عمر موش‌ها 20.5 تا 45 روز افزایش یافت و هیچ رشد غیرمعمولی در تومورها دیده نشد.

طی سال‌های اخیر سرطان پوست در چین رو به افزایش بوده و یکی از تهدیدهای سلامت در این کشور محسوب می‌شود. با این حال فناوری نانو می‌تواند برای حل این مشکل مورد استفاده قرار گیرد.

از 5 سال گذشته محققان این موسسه روی مسدود کردن رنگ‌های خونی تومور با استفاده از نانوحامل مبتنی بر DNA کار می‌کنند.

شی کیوانوی از محققان این پروژه می‌گوید که آزمایش‌های اولیه با موفقیت به پایان رسیده است اما برای تست‌های صنعتی هنوز نیاز به کار بیشتر است.

 

منبع : https://news.cgtn.com/news/3d3d674e3545444e79457a6333566d54/share_p.html

نظر شما