ترکیب حکاکی لیزری و گرافن برای ساخت پوست الکترونیکی

تاریخ : ۲۱ مرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۱۹۷۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

با استفاده از روش حکاکی لیزری و گرافن، پوست الکترونیکی ساخته شده که ساختاری شبیه به خالکوبی دارد. این پوست مصنوعی را می‌توان برای مقاصد درمانی به‌منظور رصد علائم حیاتی استفاده کرد.

بسیاری از محققان در سراسر جهان به دنبال ساخت پوست مصنوعی هستند تا از آن برای مقاصد درمانی یا روباتیک استفاده کنند. این پوست مصنوعی باید نازک و انعطاف‌پذیر باشد و در عین حال قطعات الکترونیکی در آن به کار رفته باشد. تلاش‌های متعددی برای ساخت پوست الکترونیکی با ساختاری شبیه به خالکوبی انجام شده‌‌است.

در این راستا دانشمندان چینی موفق به ساخت پوست الکترونیکی شدند که شبیه به خالکوبی بوده و در آن از گرافن استفاده شده است. از این پوست مصنوعی می‌توان برای ساخت ادوات قابل پوشیدن به منظور رصد وضعیت سلامت بدن استفاده نمود.

پوست الکترونیکی یک لایه نازک و انعطاف‌پذیر بوده که خاصیت ارتجاعی داشته و می‌تواند همانند پوست واقعی بدن، فشار و دما را حس کند. گرافن ماده‌ای لایه نازک از جنس کربن بوده که هدایت الکتریکی و انعطاف‌پذیری بالایی داشته و گزینه مناسبی برای ساخت پوست مصنوعی است.

محققان دانشگاه سینگوا نشان دادند که این پوست مصنوعی مبتنی بر گرافن را می‌توان با استفاده از حکاکی لیزری تولید نمود. پوست تولید شده با این روش را می‌توان با استفاده از آب به سطح بدن منتقل نمود و همچنین امکان انتقال آن به سطوح دیگر ابریشم وجود دارد.

این پوست الکترونیکی را می‌توان روی سطح بدن متصل کرد تا هم روی آن را بپوشاند و هم سیگنال‌های مهم حیاتی نظیر ضربان قلب، صدا و تنفس را رصد کند.

این پوست حساسیت بالایی داشته و از دوام قابل توجهی برخوردار است. از سوی دیگر این پوست دوام بالایی در برابر دما و خستگی دارد.

با فناوری حکاکی لیزری می‌توان الگوهایی را روی پوست ایجاد کرد تا به‌صورت شخصی مورد استفاده قرار گیرد. این فناوری پتانسیل بالایی داشته و می‌تواند در بخش سلامت و سامانه‌های هوشمند مورد استفاده قرار گیرد.

نتایج این پژوهش در نشریه ACS Nano به چاپ رسیده است.

منبع : http://www.china.org.cn/china/2018-08/05/content_58104451.htm

نظر شما