استفاده از سامانه محاسبات شناختی در درمان سرطان

تاریخ : ۱۸ مرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۲۰۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

سامانه محاسبات شناختی شرکت IBM موسوم به واتسون، قرار است به کمک پزشکان بیاید تا به آنها در درمان بیماری سرطان کمک کند.

شرکت IBM اعلام کرد که همکاری خود را با امور سربازان بازنشسته آمریکا توسعه خواهد داد تا از هوش مصنوعی برای درمان بیماری سرطان در آنها استفاده کند. هدف از تداوم این همکاری، استفاده از واتسون برای درمان بهتر سرطان در سربازان بازنشسته است.

این دو سازمان از سال 2016 همکاری مشترک خود را در بخش درمان سرطان آغاز کرده‌اند و در این برنامه همکاری، از سامانه محاسبات شناختی واتسون برای درمان دقیق سرطان استفاده شده است. تا کنون این ابرکامپیوتر مجهز به هوش مصنوعی به بیش از 2700 سرباز کهنه‌کار مبتلا به سرطان کمک کرده است و قرار است این همکاری حداقل تا سال 2019 ادامه یابد.

در این پروژه تلاش می‌شود تا پزشکان و دانشمندان برای هر بیمار روش درمان ویژه‌ای را ارائه دهند که برای این کار DNA بیمار که جهش روی آن اتفاق افتاده مورد مطالعه قرار می‌گیرد تا روش درمانی مختص بیمار و متناسب با شرایط وی‌، برای او مشخص شود. هوش مصنوعی با تفسیر اطلاعات ژنتیکی بیمار تلاش می‌کند تا به سرعت راهکار درمانی را ارائه کند.

مسئولان این پروژه می‌گویند که این فناوری به بسیاری از سربازان بازنشسته که در نواحی دور دست زندگی می‌کنند و دسترسی به تجهیزات به‌روز در بخش درمان سرطان ندارد کمک شایانی کرده است. مرکزی در دورهام، کارولینای شمالی، ایجاد شده که گروهی از سرطان‌شناسان و پاتولوژیست‌ با گرفتن نمونه تومور بیمار اقدام به درمان آنها می‌کنند. در این پروژه بیش از یک سوم از کسانی که تحت درمان قرار گرفتند افرادی بودند که در نواحی با امکانات محدود زندگی می‌کنند.

مطالعه مقالات و متون مربوط به سرطان و به‌روز‌رسانی آنها و در نهایت استفاده از این مطالب برای ارائه راهکار درمانی کاری دشوار است. از این رو هوش مصنوعی شرکت  IBM که نوعی سامانه محاسبات شناختی است به کمک پزشک می‌آید. واتسون این کار را برای پزشکان انجام می‌دهد.

 

منبع : https://www.zdnet.com/article/ibm-watson-health-extends-partnership-with-us-to-help-vets-with-cancer/

نظر شما