توسعه تراشه‌ زیست‌الکترونیکی برای درمان بیماری‌های مغزی

تاریخ : ۱۶ مرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۶۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

آزمایشگاه زیست‌الکترونیکی در هند راه‌اندازی شده که قرار است تراشه‌ای قابل کاشت برای درمان بیماری‌های مغزی و نرونی در آن توسعه یابد.

موسسه IIT Kharagpur در هند آزمایشگاه نوآوری زیست‌الکترونیک خود را راه‌اندازی کرد. این آزمایشگاه به‌دنبال ساخت ادوات پزشکی قابل کاشت و بی‌نیاز از باتری در بدن است تا بتوان با استفاده از آن بیماری‌های مغزی و عصبی را درمان کرد. این ابزارها را می‌توان برای حل مشکلات نخاعی یا اختلالات عصبی و همچنین مشکلات ماهیچه‌ای مورد استفاده قرار داد.

زیست‌الکترونیک یکی از حوزه‌های نوپدید بوده که در آن از همگرایی الکترونیک و زیست‌شناسی استفاده شده است. ادوات زیست‌الکترونیک معمولا می‌توانند عملکردهای نرونی را بازیابی کنند و در عین حال ابعاد آنها به قدری کوچک است که می‌توان آنها را درون بدن قرار داد.

سودیپ ناگ از محققان این پروژه می‌گوید: «ما تراشه‌ای در ابعاد یک سکه را درون بدن قرار می‌دهیم تا به‌صورت بی‌سیم بتواند به توانبخشی بیماران کمک کند. این تراشه مشکلات فقدان هدایت نرونی را حل کرده و می‌تواند با تحریک نرون‌ها به درمان بیمار کمک شایانی کند. برخلاف ادوات قابل کاشت در بدن که عمری بین 5 تا 10 سال دارند و بعد از این مدت به دلیل مشکل طول عمر باتری باید تعویض شوند، این فناوری بی‌نیاز از تعویض است. بنابراین تعداد جراحی‌هایی که فرد باید انجام دهد به حداقل می‌رسد. این فناوری می‌تواند برای درمان بیماری‌هایی نظیر کوری، نقص عضو، پارکینسون و از دست دادن حافظه مفید باشد. این تراشه قادر به دریافت سیگنال‌های زیستی بوده و آنها را پردازش می‌کند و با استفاده از هوشمندی  که دارد تصمیم صحیح را اتخاذ می‌کند.»

این آزمایشگاه می تواند توسعه ادوات الکترونیک را تسریع کرده و امکان انجام آزمون‌های پیش‌بالینی را فراهم کند. برای انجام این پروژه حمایت مالی از سوی برنامه‌ای موسوم به SFTIG صورت گرفته است. در انجام این پروژه چند موسسه و بیمارستان در هند مشارکت داشته‌اند.

علاوه برای نوآوری و ارائه دستاوردهای پزشکی، این آزمایشگاه می‌تواند فرصت‌های تازه‌ای برای شرکت‌های نوپا ایجاد کند تا به توسعه محصول و تجاری‌سازی فناوری در آن بپردازند.

 

منبع : https://timesofindia.indiatimes.com/home/education/news/iit-kharagpur-sets-up-bioelectronics-innovation-laboratory/articleshow/65237645.cms

نظر شما