رونمایی از بزرگترین ابرکامپیوتر نرومورفیک جهان

تاریخ : ۱۵ مرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۴۴۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

بزرگترین ابرکامپیوتر نرومورفیک جهان برای استفاده در آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی آمریکا توسط IBM ساخته شد. در ساخت این ابرکامپیوتر، دارپا نیز همکاری داشته است. توان پردازش این ابرکامپیوتر معادل 64 میلیون نرون است.

شرکت IBM و آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی آمریکا (AFRL) از بزرگترین ابرکامپیوتر نرومورفیک جهان رونمایی کردند. این ابرکامپیوتر که به بلو راون (Blue Raven) شهرت دارد قادر به پردازش اطلاعات با توان 64 میلیون نرون است. انتظار می‌رود که تا سال 2019 این ابرکامپیوتر بتواند در حوزه‌های مختلف در آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی مورد استفاده قرار گیرد.

این پردازشگر که توسط دارپا و IBM ساخته شده است از 4 بورد مدار چاپی مستقل مجهز به 16 پردازنده برخوردار است. هر بورد می‌تواند به‌صورت یک سرور عمل کند. جرمی اوبرین از محققان آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی می‌گوید که بلو راون به عنوان یک ابرکامپیوتر می‌تواند محاسباتی را انجام دهد که 64 میلیون نرون زیستی و 16 بیلیون سیناپس زنده قادر به انجام آن هستند.

پردازش‌های نرومورفیک براساس مفهوم محاسبات نرومورفیک انجام می‌شود. اولین بار کارور مد استاد رشته علوم و مهندسی کاربردی در موسسه فناوری کالیفرنیا این موضوع را مطرح کرد. وی در سال 1986 اولین مقاله را در این حوزه منتشر نمود. او موسس شرکت سیناپتیکس است، شرکتی که روی تئوری شبکه‌های نورنی و تولید سامانه‌های تشخیص صدا و تصویر کار می‌کند.

در فناوری بلو راون از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشینی استفاده شده است. این پلت‌فورم فناوری را می‌توان در حوزه‌های مختلف استفاده نمود. آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی قصد دارد تا از این فناوری برای بهبود قابلیت‌های نظامی استفاده کند.

تفاوت کلیدی میان بلو راون و ابرکامپیوترهای رایج این است که نوع طراحی و توان این دو با هم متفاوت است. برای مثال بلو راون برای کار به 40 وات انرژی در حد روشن کردن یک لامپ نیاز دارد این میزان انرژی 100 برابر کمتر از انرژی مصرفی الگوریتم‌های یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی است.

در حال حاضر استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشینی در حال افزایش است به‌طوری که شرکت‌هایی نظیر بوئینگ نیز به سراغ این فناوری‌ها رفته‌اند.

 

منبع : https://www.aviationtoday.com/2018/08/03/air-force-use-new-neuromorphic-supercomputer-ai-research/

نظر شما