آزمایشگاه روی تراشه برای تشخیص زودهنگام دیابت نوع یک

تاریخ : ۱۱ مرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۴۸۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان استرالیایی کیت تشخیصی ساختند که از نوعی نانوذرات پوشش‌دار برخوردار بوده و می‌تواند دیابت نوع یک را به سرعت شناسایی کند.

محققان آزمایشگاه روی تراشه‌ای ساختند که می‌تواند دیابت نوع یک را با دقت بالا شناسایی کند. در حال حاضر هیچ تستی برای شناسایی زودهنگام این بیماری وجود ندارد و زمانی این بیماری تشخیص داده می‌شود که 70 درصد از قابلیت تولید انسولین در سلول‌های فرد از بین رفته است.

از این رو محققان استرالیایی دانشگاه سیدنی با همکاری پژوهشگرانی از RMIT کیت تشخیصی ساختند که می‌تواند در آینده نزدیک به عنوان کیت استاندارد برای تشخیص دیابت در نوزادان استفاده شود. این کیت قابلیت شناسایی زودهنگام دیابت را داشته و می‌تواند مانع از پیشرفت بیماری شود.

ویپول بانسال از مدیران بخش نانوزیست‌حسگری RMIT می‌گوید که در این پروژه از ترکیب فناوری‌ آزمایشگاه روی تراشه با دستاوردی در حوزه تولید انسولین در سلول‌های بتا استفاده شده است.

 بانسال می‌گوید: « این کیت می‌تواند با قیمت بسیار کم تولید شده و استفاده از آن بسیار ساده است و نیاز به تخصص زیادی ندارد. اینکه بتوان بیماری را در مراحل اولیه شناسایی کرد، شانس ممانعت از پیشرفت بیماری را افزایش می‌دهد. هر سال 2400 استرالیایی به این بیماری مبتلا می‌شوند.»

دیابت نوع یک نوعی اختلال سیستم ایمنی بدن بوده که 542 هزار کودک را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد. جمعیت این افراد رو به افزایش است.

در این فناوری از یک میکروتراشه استفاده شده است که در کنار آن حسگری قرار دارد که قادر به تشخیص شناساگرهای ویژه بیماری در خون است. در این حسگر از نانوذرات ویژه‌ای که دارای پوشش هستند استفاده شده است. این حسگر به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند حضور برخی زیست‌نشانگرها را به سرعت شناسایی کند. این سامانه می‌تواند از بین رفتن سلول‌های بتا را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

این گروه تحقیقاتی پیش از این 20 زیست‌نشانگر را در خون تشخیص داده بودند که برای بررسی سلامت سلول‌های بتا می‌توانند مورد آزمایش قرار گیرند.

این پروژه با هدف ساخت ابزاری سریع برای شناسایی زودهنگام دیابت تعریف شده است.

منبع : https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-07/ru-ntf071018.php

نظر شما