چاپ قرنیه با استفاده از جوهر زیستی و چاپگر سه بعدی

تاریخ : ۱۹ تیر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۵۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان انگلیسی با استفاده از چاپگر سه بعدی و جوهر زیستی موفق به چاپ قرنیه چشم شدند. با این فناوری می‌توان قرنیه مورد نیاز را متناسب با شرایط بیمار طراحی و تولید کرد.

محققان دانشگاه نیوکسل موفق به ارائه روشی شدند که با استفاده از آن می‌توان قرنیه چشم را چاپ کرد. برای این کار چاپگر سه بعدی ساخته شده است.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Experimental Eye Research منتشر شده است.

کونون و اسیوکلو از محققان این پروژه با همکاری یکدیگر و با استفاده از سلول‌های بنیادی که توسط فردی اهدا شده است اقدام به چاپ قرنیه کردند. آنها سلو‌ل‌‌های بنیادی را با دو نوع ترکیب شیمیایی موسوم به آلژنات و کلاژن ترکیب کرده و جوهر زیستی ساختند. برای چاپ این قرنیه، محققان جوهر زیستی را با استفاده از چاپگر سه بعدی روی سطح مورد نظر چاپ کردند. کونون می‌گوید که شکل قرنیه روی علمکرد آن تاثیرگذار است بنابراین اگر قرنیه صاف نباشد عملکرد آن متفاوت خواهد شد.

براساس اظهارات محققان، ده دقیقه زمان نیاز است تا قرنیه چشم توسط این چاپگر ساخته شود. محققان این پروژه مدعی هستند که آنها می‌توانند چاپگر را به بیمارستان‌ها منتقل کرده و در نهایت به‌صورت از پیش تعیین شده، قرنیه مورد نظر ساخته شود. پزشک با استفاده از چاپگر قادر خواهد بود تا شکل مورد نظر خود را ایجاد کند.

محققان امیدوارند که از این چاپگر سه بعدی بتوانند برای کمک به کسانی که نیاز به پیوند قرنیه دارند استفاده کنند. سالانه 10 میلیون نفر در جهان نیاز به پیوند قرنیه دارند که این کار با جراحی انجام می‌شود تا بیمار دچار نابینایی نشود. علاوه براین، 5 میلیون نفر به دلیل مشکلات قرینه دچار نابینایی شده‌اند.

کونون معتقد است که این فناوری می‌تواند برای حل مشکل کمبود قرنیه در جهان استفاده شود. البته پیش از تجاری‌سازی این فناوری باید آزمون‌هایی روی آن انجام شود تا بهینه‌سازی لازم روی این فناوری انجام شده تا برای استفاده در جراحی‌های مناسب شود.

منبع : http://www.techtimes.com/articles/228940/20180530/scientists-create-the-very-first-3d-printed-human-corneas.htm

نظر شما