ماکروسافت رابط مغز و کامپیوتر می‌سازد

تاریخ : ۱۰ تیر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۵۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

ماکروسافت به دنبال ساخت رابط مغز و کامپیوتر (BCI) است تا به افراد ناتوان و معلول کمک کند. این ابزار برای کسانی که دچار مشکلاتی نظیر اختلالات عصبی هستند کمک شایانی می‌کند.

زمانی که از رابط مغز و کامپبوتر صحبت می‌شود برخی از کاربردهای منفی آن به ذهن خطور می‌‌کند. در این فناوری مغز انسان با استفاده از یک ابزار به کامپیوتر متصل می‌شود و می‌توان آن را کنترل کرد. اخیرا ماکروسافت اقدام به توسعه فناوری BCI کرده تا از آن در جهت مثبت استفاده کند.

ساتیا نادلا از مدیران شرکت ماکروسافت می‌گوید که این شرکت به دنبال توسعه فناوری برای خواندن مغز است. با این کار می‌توان به افرادی که دچار بیماری‌هایی نظیر اختلالات عصبی هستند کمک کرد تا تنها با حرکت چشم بتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند.

نادلا می‌گوید: «با دریافت و شناسایی فعالیت‌های مغز می‌توان زبان تازه‌ای به افراد بخشید.»

شرکت ماکروسافت در سال‌های اخیر محصولات مختلفی به بازار عرضه کرده که از آن جمله می‌توان به محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی اشاره کرد یا محصولاتی که در ایکس باکس به عنوان ابزار کنترل بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. چنین فناوری می‌تواند روشی ارزان برای ایجاد ارتباط با افراد ناتوان باشد آنها می‌توانند بدون نیاز به ابزار، امکان کنترل بازی را داشته باشند.

نادلا که فرزندش نابینا است، می‌افزاید: « این فناوری که با استفاده از آن می‌توان اطلاعات مغز را خواند می‌تواند به افراد زیادی کمک کند. این فناوری قادر است  فرصت‌های تاز‌ه‌ای به افراد می‌دهد. من می‌خواهم میزبان گروهی از محققان باشم که روی فناوری رابط مغز و کامپیوتر کار می‌کنند. از نظر من، فناوری دسترسی به اطلاعات مغز می‌تواند چشم‌انداز جدیدی ایجاد کند که فراتر از کارهایی است که من در محل کارم انجام می‌دهد. این نتایج رضایت زیادی در من ایجاد می کند.»

منبع : https://mspoweruser.com/microsoft-is-working-on-a-brain-computer-interface-but-for-a-good-reason/

نظر شما