خالق اینترنت اکسپلورر به دنبال تجاری‌سازی BCI

تاریخ : ۰۶ تیر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۷۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

خالق اینترنت اکسپلورر با راه‌اندازی شرکت نوپایی به نام سی‌تی‌آرآل لبز (CTRL-Labs) قصد تجاری‌سازی رابط مغز و کامپیوتر (BCI) را دارد.

توسعه فناوری‌های جدید باعث می‌شود تا فناوری‌های قدیمی به دست فراموشی سپرده شده یا جذابیت آنها کم‌رنگ شود. رابط مغز و کامپیوتر یکی از این فناوری‌هاست که می‌تواند فناوری‌هایی نظیر صفحه لمسی یا کنترلگرهای صوتی را به حاشیه ببرد. در این فناوری از امواج مغز برای کنترل ادوات مختلف استفاده می‌شود.

البته در حال حاضر بیشتر رابط‌های مغز و کامپیوتر به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که لازم است تراشه‌ای در جمجه قرار گیرد، به بیان دیگر باید جمجمه سوراخ شده و این تراشه روی مغز کاشته شود که این موضوع مشکلاتی با خود به همراه دارد.

شرکت نوپایی به نام سی‌تی‌آرآل لبز (CTRL-Labs) ایده جدیدی را مطرح کرده است. این استارت‌اپ به رهبری توماس ریردون فعالیت دارد، کسی که خالق اینترنت اکسپلورر شرکت ماکروسافت است. توماس خود را صاحب شرکتی معرفی می‌کند که در حوزه تحقیقات علوم‌عصبی کار می‌کند. هدف این استارت‌آپ طراحی و ساخت ابزاری برای رمزگشایی از فعالیت‌های نرونی مغز است.

برخلاف بیشتر ادوات BCI که تاکنون ساخته شده، این رابط نیاز نیست به مغز نزدیک باشد و در واقع این فناوری بی‌نیاز از سوراخ کردن جمجمه است. مسئولان این شرکت معتقداند که این فناوری در حوزه‌های مختلف نظیر پزشکی و سرگرمی قابل استفاده است. سال گذشته این شرکت نشان داد که با استفاده از نسخه دموی این فناوری می‌توان بدون استفاده از کیبورد تایپ کرد. در واقع این ابزار بدون نیاز به عضلات انگشتان دست، سیگنال‌ها را از مغز گرفته و به کامپیوتر منتقل می‌کند.

 

منبع : https://www.digitaltrends.com/cool-tech/ctrl-labs-mind-control-wearable/

نظر شما