ساخت میکرولیزری با قابلیت کنترل نرون‌های مغز

تاریخ : ۰۵ تیر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۴۱۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با ترکیب نانوذرات و پلیمر موفق به ساخت میکرولیزری شدند که قابلیت استفاده در بدن را دارد. این میکرولیزر قادر به کنترل نرون‌های مغز است.

دانشمندان سال‌هاست که به دنبال ساخت لیزرهای بسیار کوچک هستند. اخیرا محققان دانشگاه برکلی موفق به ابداع این نوع لیزر شده‌اند. این لیزر کوچک از پتانسیل‌های بالایی برخوردار بوده و می‌تواند تاثیر شگرفی در حوزه پزشکی داشته باشد.

یک گروه تحقیقات بین المللی موفق به ساخت میکرولیزری شدند که از سلول‌های خون کوچک‌تر است. این گروه نشان دادند که کره‌های پلیمری 5 میکرونی با نانوذرات ترکیب شده‌اند. نانوذرات مورد استفاده در این پروژه ترکیبی از سدیم یوتریوم فلوراید با تالیم است. این ماده موجب می‌شود تا در اثر تابش پرتوهای مادون قرمز، طول موج مشخصی از ذرات نشر پیدا کند.

این ترکیب آلیاژی از ذرات موجب می‌شود تا نور در سطح داخلی ذرات تقویت شود و تداخلی میان آنها ایجاد شده که در نهایت این موضوع موجب تقویت نور می‌شود. این پدیده شبیه به گالری نجواگر است که به شما اجازه می دهد در صورتی که با شرایط مشخصی صوتی را در یک فضای بزرگ ارسال کنید، این صوت شنیده شود.

محققان این پروژه معتقداند که اگر شرایط بهینه برای این دانه‌ها فراهم شود، می‌توان تابش لیزر را برای 5 ساعت ادامه داد این در حالی است که لیزر می‌تواند در خون یا محیط‌های دیگر غوطه‌ور باشد.  این لیزر به سادگی دچار خستگی نمی‌شود. محققان این پروژه می‌گویند برای هدایت این لیزر می‌توان از همان پرتو مادون قرمز تابیده شده استفاده کرد.

پژوهشگران همچنان در حال کار روی این لیزر هستند تا با اعمال تغییراتی در آن، این لیزر را بهینه‌سازی کنند. محققان برکلی می‌گویند که این لیزر می‌تواند برای کنترل فعالیت‌های نرونی مورد استفاده قرار گیرد و از آن برای درمان بیماری‌های مغزی استفاده نمود.

یکی از پتانسیل‌های کاربردی این فناوری، استفاده از آن برای ساخت حسگر تا تغییرات شیمیایی و محیطی را رصد کند.

منبع : https://www.engadget.com/2018/06/23/cell-sized-microlasers/?guccounter=1

نظر شما