موفقیت فناوری چاپ سه‌بعدی زیستی در ساخت اولین قرنیه‌ انسانی

تاریخ : ۲۴ خرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۴۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

قرنیه، یکی از اجزای ساختار بینایی، به عنوان بیرونی‌ترین لایه چشم، از آسیب پذیرترین قسمت‌های آن است. همواره یکی از مهم‌ترین چالش‌های درمانی، کمبود قرنیه پیوندی است. استفاده از جوهر زیستی شامل کلاژن، آلژینات و سلول بنیادی به همراه فناوری چاپ سه بعدی به تولید اولین قرنیه انسانی منجر شده است.

پژوهشگران انگلیسی با شبیه‌سازی ساختار قرنیه موفق به تولید اولین قرنیه‌های انسانی با کمک فناوری چاپ زیستی سه‌بعدی شده‌اند. قرنیه به عنوان بیرونی‌ترین لایه چشم انسان نقش مهمی در تمرکز دید ایفا می‌کند. افراد زیادی در سراسر جهان از مشکلات بینایی ناشی از اختلال عملکرد قرنیه به دلیل زخم‌های ناشی از سوختگی، پارگی، خراش یا بیماری رنج می‌برند. با این حال کمبود قابل توجهی در میزان قرنیه‌های موجود برای استفاده در پیوند قرنیه وجود دارد.

پیوند قرنیه، یکی از درمان‌های پیشرو در موارد حاد اختلال عملکرد این بخش چشم است. با توجه به محدودیت‌های این روش، مهندسان بافت تلاش می‌کنند از پروتزهای کاربردی و مصنوعی قرنیه به عنوان درمان جایگزین استفاده کنند. با این وجود، همچنان کاربرد بالینی موفقی برای این روش‌های جایگزین گزارش نشده است.

فناوری نوظهور چاپ زیستی سه‌بعدی می‌تواند به منظور ساخت بافت‌های زیستی برای کاربردهای بالینی مورد استفاده قرار گیرد. در این پژوهش دانشمندان دانشگاه نیوکاسل انگلستان گزارش داده‌اند که از مخلوط سلول‌های بنیادی قرنیه انسانی با آلژینات و کلاژن جهت ایجاد جوهر زیستی قابل چاپ استفاده کردند. سلول‌های بنیادی می‌توانند در این ژل منحصر به فرد زنده مانده و رشد کنند. در عین حال این ماده قدرت کافی برای حفظ شکل خود را داشته و برای عبور فشرده از خروجی چاپگر سه‌بعدی، به اندازه کافی انعطاف دارد.

زیست‌جوهر توسعه داده شده، به منظور ایجاد شکلی مشابه با قرنیه انسان به صورت مجموعه‌ای از دایره‌های هم‌مرکز تولید شده است و فرایند چاپ کمتر از 10 دقیقه به طول کشید. ابعاد بافت چاپ شده مشابه قرنیه‌ی واقعی است. پژوهشگران با اسکن چشم یک بیمار توانستند از داده‌های حاصل برای چاپ سریع قرنیه‌ای با شکل و اندازه مشابه مورد واقعی استفاده کنند. آن‌ها نشان دادند که توانایی ساخت قرنیه‌ای مشابه با مشخصات مختص چشم بیمار را دارند.

این قرنیه‌ها اکنون باید تحت آزمایش‌های بیشتری قرار گیرند و چندین سال زمان لازم است تا موقعیت مناسب برای استفاده از آنها در پیوند قرنیه ایجاد شود.

منبع : https://bioengineer.org/first-3d-printed-human-corneas

نظر شما