بودجه ۳۰ میلیون دلاری آمریکا برای توسعه محاسبات کوانتومی

تاریخ : ۲۰ خرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۴۸۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دولت آمریکا برای توسعه فناوری محاسبات کوانتومی بودجه‌ای 30 میلیون دلاری در اختیار چند آزمایشگاه ملی این کشور قرار داده است. این بودجه طی سه سال آتی برای تحقیقات در بخش علوم اطلاعات کوانتومی استفاده خواهد شد.

وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد 30 میلیون دلار سرمایه‌گذاری برای تحقیقات در حوزه محاسبات کوانتومی در نظر گرفته است.

این بودجه برای تحقیقات در اختیار 5 مرکز تحقیقات علوم نانومقیاس در آزمایشگاه‌های ملی این وزارت‌خانه قرار خواهد گرفت. هدف از این سرمایه‌گذاری، توسعه فناوری محاسبات کوانتومی بوده تا نسل جدیدی از سامانه‌های محاسباتی پا به عرصه ظهور بگذارند.

مسئولان این وزارت‌خانه اعلام کردند که این بودجه طی سه آتی در بخش تحقیقات علوم اطلاعات کوانتومی صرف می‌شود.

یک ماه بعد از این که این سازمان اعلام کرد که قصد دارد صدهامیلیون‌ دلار برای توسعه کامپیوترهای جدید در آزمایشگاه‌های ملی سرمایه‌گذاری کند، این بودجه 30 میلیون دلاری تصویب شد. این سازمان قصد دارد تا سال 2023 برای توسعه سامانه‌های محاسباتی جدید سرمایه‌گذاری مالی سنگینی انجام دهد.

کامپیوترهای کوانتومی و کامپیوترها ابرمقیاس به عنوان فناوری‌های بسیار مهم توسط کشورهای دیگر نظیر چین شناخته شده‌اند. در حال  حاضر کشورهایی نظیر چین، سوئیس و ژاپن اقدام به توسعه فناوری‌های جدیدی در این حوزه کرده‌اند که آمریکا نیز برای عقب نماندن از این قافله مجبور به سرمایه‌گذاری جدید در این بخش شده است. به اعتقاد مسئولان وزارت انرژی آمریکا، ابرکامپیوترها نه تنها برای بخش سلامت و  اقتصاد اهمیت دارند بلکه از نقطه نظر امنیت ملی نیز اهمیت زیادی دارند.

علم اطلاعات کوانتومی حوزه تحقیقاتی وسیعی است که نه تنها برای محاسبات و پردازش اطلاعات، بلکه برای فناوری‌های مختلفی نظیر علم مواد قابل استفاده است. همچنین این سامانه‌ها پتانسیل بالایی برای استفاده در پزشکی دقیق دارند.

این بودجه و تحقیقات حاصل از آن می‌تواند مراکز تحقیقات علوم نانومقیاس آمریکا را وارد دوران جدیدی کوانتومی کند.

مراکز تحقیقات علوم نانومقیاس آمریکا در آزمایشگاه ملی آرگونه، آزمایشگاه ملی بروخاون، آزمایشگاه ملی لورنس برکلی، آزمایشگاه ملی اوج‌ریج و مرکز نانوفناوری‌های مجتمع قرار دارد.

این بودجه بین 500 هزار دلار تا 2 میلیون دلار به برنامه‌های ارائه شده تعلق می‌گیرد. مقرر شده تا 18 ژوئن پروپوزال‌ها به وزارت‌خانه انرژی ارسال شود.

 

منبع : https://washingtontechnology.com/articles/2018/05/04/energy-quantum-grants-rockwell.aspx

نظر شما