ساخت بازوهای بیونیک به کمک چاپ سه‌بعدی

تاریخ : ۱۳ خرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۲۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

مشکلات ناشی از قطع عضو، گاهی تا پایان عمر سبب ناتوانی در انجام برخی امور زندگی می‌شود. با این حال یک کسب و کار نوپای انگلیسی با ساخت بازوهای مصنوعی با اندازه‌های متنوع براساس فناوری چاپ سه‌بعدی به توانمندسازی گستره متفاوتی از گروه‌های سنی پرداخته است.

یک کسب‌وکار نوپای انگلیسی فعال در زمینه روباتیک به نام Open Bionics اولین بازوهای مصنوعی را به وسیله چاپ سه‌بعدی برای افراد دچار قطع عضو تولید کرده است و مراحل تأیید بالینی را نیز پشت سر گذاشته است.

یکی از مشکلات بیمارانی که نیاز به پیوند اعضا دارند، پیدا کردن فرد اهداکننده و عضو پیوندی است. فناوری چاپ سه بعدی با چاپ اندام‌های مختلف در جستجوی راه‌حل بخشی از این مشکلات است.

بیونیک الگوگیری از سامانه‌ها، ساختارها و سازوکارهای طبیعت و موجودات زنده برای ابداع، اختراع، پدیدآوری فناوری و حل مسائل مهندسی است. تا کنون تلاش‌هایی جهت ایجاد بازوهای بیونیک به واسطه چاپ سه بعدی برای کمک به افراد با معلولیت‌های در ناحیه دست و بازو انجام شده است، اما مشکل رایج عدم پوشش گروه‌های سنی کودک و نوجوان به دلیل ابعاد نامناسب بوده است.

اکنون Open Bionics پس از کار بر روی اولین نسخه آزمایشی دستگاه پزشکی چاپ سه بعدی قابل حمل برای کودکان و نوجوانان، آماده راه‌اندازی این دستگاه به صورت تجاری در انگلستان است. این ابزار که Hero Arm (به معنی بازوی قهرمان) نام‌گذاری شده، اولین بازوی بیونیک مناسب برای کودکان است. ابعاد این بازوها می‌تواند به اندازه‌ای کوچک باشد که حتی کودکانی در طیف 9 سال را نیز پوشش بدهد.

طی مصاحبه با تعدادی از کاربران کودک، آن‌ها رضایت کامل خود را از این اختراع جدید، ابراز کرده‌اند. برای مثال یکی از آنها اظهار داشته که می‌تواند به کمک این اندام مصنوعی حرکات بهتری انجام دهد و در عین حال این ابزار مزیت خنک‌تر بودن نسبت به نمونه‌های قبلی را هم دارد. یکی دیگر از کاربران که در دوران طفولیت دست‌های خود را به دلیل بیماری مننژیت از دست داده بود، با کمک کلینیکی درمانی به این دستگاه مجهز شده است. والدین این کودک گفته‌اند ابزار جدید نسبت به نمونه‌های قبلی سبک‌تر و ارزان تر بوده و طراحی بسیار زیباتری نیز دارد و کودک آن‌ها با کمک این دستگاه برای اولین بار طیف وسیعی از حرکات را به تنهایی انجام می دهد.

طراحی این وسیله با دقت بسیار انجام شده است و از خسته شدن کودکان جلوگیری می‌کند. از جمله مزایای دیگر این اندام مصنوعی می‌توان به پوشش‌های قابل تعویض اشاره کرد که می‌توانند با لباس افراد تطبیق پیدا کنند. گفتنی است این شرکت در سال 2017 به خاطر تجهیز فرد دچار قطع عضو با اولین بازوی بیونیک ساخته شده از روی یک بازی ویدئویی به نام Deus Ex، نام خود را در رکوردهای گینس ثبت کرد.

در نهایت، Open Bionics امیدوار است دستگاه‌هایی بسازد که در دسترس همه بیماران سیستم سلامت همگانی انگلستان (NHS) قرار گیرد. این شرکت در حال حاضر در مراحل برنامه ریزی آزمایشات پزشکی جهت ارزیابی تناسب دستگاه با استانداردهای سیستم سلامت همگانی انگلستان است. همچنین برنامه‌ریزی‌هایی برای ورود این فناوری به ایالات متحده تا انتهای سال 2018 انجام شده است.

منبع : https://medicalxpress.com/news/2018-04-robotics-startup-medically-d-bionic.html

نظر شما