ارائه خدمات ابری محاسبات کوانتومی توسط شرکت فوجیتسو

تاریخ : ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۴۳۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت فوجیتسو واحد پردازشگر کوانتومی ساخته که می‌تواند در دمای اتاق کار کند. این شرکت در کنار ارائه این پردازشگر، خدمات ابری محاسبات کوانتومی نیز ارائه می‌دهد.

اوایل سال جاری میلادی، شرکت فوجیتسو اقدام به راه‌اندازی خدمات ابری محاسبات کوانتومی کرد که این خدمت مبتنی بر پردازشگر محاسبات کوانتومی فوجیتسو موسوم به DAU است.

DAU در واقع یک پردازشگر کوانتومی است که برخلاف پردازشگر شرکت دی‌ویوز که مبتنی بر مدارات ابررسانا بوده و باید به دمای صفر مطلق نزدیک شود تا کار کند، نیاز به سرمایش زیاد نداشته و براساس فناوری CMOS کار می‌کند و قادر است تا در دمای اتاق فعالیت داشته باشد.

شرکت فوجیسو این تراشه را با استفاده از مدار بهینه شده ساخته و در آن از نظریه احتمالات استفاده می‌کند تا حالت‌های بهینه را پیدا کند. اولین تراشه نیز 1024 بیت بوده و همه آنها به هم مرتبط هستند.

این شرکت در حال کار روی پردازشگر قدرتمندتر 8192 بیتی که دقت 64 بیتی دارد. DAU از سال 2016 مورد استفاده قرار گرفته، سالی که فوجیتسو نمونه اولیه آن را ساخت. این شرکت می‌گوید که در این تراشه از معماری بهره‌گرفته که امکان افزایش توان محاسبات تا 10 هزار برابر قوی‌تر از کامپیوترهای رایج را داراست.

البته سطح عملکرد این فناوری محدودیت‌هایی نیز دارد که ریشه این محدودیت‌ها برخی مشکلات است. به همین دلیل این تراشه از سامانه‌های محاسباتی رایج بسیار گرانتر و پیچیده‌تر است اما می‌تواند با استفاده از معماری کوانتومی مسائل را به سرعت حل کند. از این سیستم می‌توان برای کشف دارو، بهینه‌سازی مسائل مالی و کارخانه‌های لجستیک استفاده نمود.

شرکت فوجیتسو ابتدا روی چهار حوزه حمل و نقل، شبکه‌ساز، مالی و سلامت کار می‌کرد سپس با همکاری دانشگاه تورنتو وارد بخش تحقیقات آنیلینگ کوانتومی شد و در هر یک از حوزه های فوق این تحقیقات را وارد کرد. یکی از برنامه‌های فوجیتسو در بخش سلامت، استفاده از فناوری کوانتومی در بهینه‌سازی رادیودرمانی است.

شرکت فوجیتسو در حال حاضر خدماتی به شرکت‌های مختلف می‌دهد که این خدمات در حال حاض محدود به کشور ژاپن است اما به زودی باقی کشورها نیز می‌توانند از این فناوری کوانتومی استفاده کنند.

منبع : https://www.top500.org/news/fujitsu-boots-up-quantum-computing-cloud-service/

نظر شما