ساخت سوئیچ مولکولی برای استفاده در ادوات الکترونیکی

تاریخ : ۰۹ خرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۹۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران آلمانی موفق به ساخت سوئیچ مولکولی شدند. این سوئیچ قابلیت استفاده در ادوات الکترونیکی را داراست.

یک گروه از محققان دانشگاه صنعتی مونیخ موفق شدند با استفاده از مولکول منفرد، یک سوئیچ مولکولی تولید کنند. این سوئچ می‌تواند در ادوات الکترونیکی مورد استفاده قرار گرفته و محدودیت‌های موجود در کوچک‌سازی ابعاد ادوات الکترونیکی را رفع کند.

پژوهشگران آلمانی نشان دادند که این نانوسوئیچ‌ مولکولی می‌تواند با استفاده از اعمال ولتاژ میان دو حالت ساختاری مختلف سوئیچ کند. با استفاده از این روش می‌توان اتصالات الکتریکی دقیقی با مولکول ایجاد کرد

برای ساخت این سوئیچ محققان از مولکولی استفاده کردند که با باردار شدن، ساختار آن تغییر می‌کرد. آنها این مولکول را روی سطح یک فلز قرار دادند و با استفاده از یک تکه شیشه حاوی پوشش فلزی، به اتصال ایجاد کردند. این اتصال نقش، پل ارتباط الکتریکی، منبع نور و جمع‌کننده نور را ایفا می‌کند.

در قدم بعد پژوهشگران از لیزر مستقیم برای برانگیختگی آن استفاده کردند و سیگنال‌های طیف‌سنجی آن را با تغییر ولتاژ اندازه‌گیری کردند.

یواخیم ریچرت از محققان دپارتمان فیزیک دانشگاه مونیخ می‌گوید: «ایجاد اتصال الکتریکی روی یک مولکول منفرد از نقطه نظر فنی کار چالش برانگیزی است. ما موفق شدیم با استفاده از طیف‌سنجی مولکولی تغییر ساختار را در این مولکول با دقت بالا بررسی کنیم. یکی از اهداف الکترونیک مولکولی، توسعه ابزارهای جدید است که بتواند جایگزین قطعات فعلی سیلیکونی شود. با استفاده از این فناوری می‌توان مولکول‌ها را مستقیم وارد تجهیزات و دستگاه‌ها کرد. از آنجایی که ابعاد این قطعات کوچک است، این نانوسیستم می تواند برای استفاده در اپتوالکترونیک مناسب باشد. در اپتوالکترونیک نور باید با استفاده از پتانسیل الکتریکی سوئیچ شود.»

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Journal of the American Chemical Society منتشر شده است.

 

منبع : https://www.techexplorist.com/switching-molecules/14396/

نظر شما