ثبت پتنت مربوط به ویلچیر هوشمند مجهز به BCI

تاریخ : ۰۵ خرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۵۰۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک گروه تحقیقاتی اقدام به ثبت پتنت ویلچیر هوشمندی کرده که در آن از رابط مغز و کامپیوتر (BCI) استفاده شده است. طی‌سال‌های اخیر تقاضا برای ثبت ویلچیرهای هوشمند در کره‌جنوبی افزایش یافته است.

محققان کره‌ای برای ثبت پتنت مربوط به ویلچیری اقدام کردند که قابلیت کنترل از طریق مغز را داراست. این ویلچیر با استفاده از رابط مغز و کامپیوتر کار می‌کند و ماحصل 5 سال کار تحقیقاتی محققان است. در این ویلچیر رابط مغز و کامپیوتر اقدام به دریافت سیگنال‌های مغزی کرده و می‌تواند اطلاعات بیومتریک نظیر صدا و امواج مغز را شناسایی کند.

براساس اطلاعات دفتر ثبت پتنت کره، KIPO، از سال 2012 تاکنون تعداد پتنت‌های مربوط به ویلچیر هوشمند که برای ثبت در این دفتر ارائه شده افزایش داشته است به‌طوری که در سال 2016 این پتنت‌ها 24 و در سال 2017 به رقم 32 رسیده است.

مسئولان ثبت اختراع کره معتقداند که سیاست‌های حمایتی دولت این کشور برای تشویق دانشگاه‌ها به‌منظور توسعه این نوع فناوری از دلایل رشد درخواست ثبت پتنت در این حوزه بوده است.

روند ثبت اختراع بین سال‌های 2015 تا 2017 نشان می‌دهد نسبت فناوری ویلچیر هوشمند رشد داشته و فناوری تشخیص با استفاده از اطلاعات بیومتریک نیز از 27 درصد به 34 درصد رسیده است. به نظر می‌رسد وجود فناوری تشخیص با اطلاعات بیومتریک موجب شده تا عملکرد این ویلچیرها بهبود قابل توجهی داشته باشد.

با توجه به تاکید اجتماعی برای افزایش کیفیت زندگی، تقاضا برای ویلچیرهای هوشمند رو به افزایش است. لی سوک بوم از KIPO می‌گوید: « فناوری‌های کره‌ای برای ویلچیرهای هوشمند هنوز در مراحل اولیه رشد قرار دارد و نسبت به همتایان آلمانی و ژاپنی ما هنوز عقب‌تر هستیم. اما بازار در حال رشد بوده و تقاضای زیادی برای این فناوری وجود دارد. با توجه به افزایش بازار باید از مالکیت فکری این فناوری در مراحل اولیه توسعه آن، حمایت کرد.»

با فناوری‌های ویلچیر هوشمند، بسیاری از افراد ناتوان و معلول می‌توانند در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنند و فرصت‌های جدیدی برای استفاده از توانمندی‌ آنها بوجود می‌آید.

منبع : http://www.koreabiomed.com/news/articleView.html?idxno=3068

نظر شما