رابطی که روی مچ دست بسته می‌شود تا مغز را رصد کند

تاریخ : ۰۲ خرداد ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۱۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

حمایت مالی 175 هزار دلاری از سوی بنیاد ملی علم به پروژه ساخت ابزار قابل پوشیدن تعلق گرفته است، ابزاری که روی مچ دست بسته می‌شود و از روی سیگنال‌های پوست قادر به رصد فعالیت‌های مغز است.

رز فقیه از دانشگاه هوستون موفق به دریافت حمایت مالی 175 هزار دلاری از بنیاد ملی علم شد تا با استفاده از آن به بررسی ادوات قابل پوشیدن بپردازد، ادواتی که روی مچ بسته می‌شود و قادر به رصد فعالیت مغز است.

فقیه می‌گوید: «با استفاده از اطلاعات مربوط به شرایط مغزی و رمزگشایی از آن می‌توان دریافت که کاربر از نظر استرس در چه شرایطی بوده و بیماری‌های مرتبط با آن را به سادگی می‌توان تشخیص و درمان کرد.»

در حال حاضر برای بررسی عملکرد مغز، محققان از روش EEG استفاده می‌کنند که در آن الکترودها به یک کلاه وصل شده و روی سر قرار داده می‌شود تا امکان رصد فعالیت‌های مغز فراهم شود. در این پروژه محققان قصد دارند تا این کار را با استفاده از ابزاری شبیه به ساعت انجام دهند که این کار رصد امواج مغزی را تسهیل می‌کند.

فقیه می‌افزاید: « به جای دریافت مستقیم اطلاعات از مغز، ما از این اطلاعات را از طریق اطلاعات جاری در پوست به‌دست می‌آوریم.»

در فناوری‌های قابل پوشیدنی که در حال حاضر در بازار موجود است، برای تعیین استرسی از میزان ضربان قلب استفاده می‌شود اما در این فناوری جدید، محققان قصد دارند تا از حالت‌های مغز که با استرس مرتبط است برای این کار استفاده کنند که این اطلاعات نیز از طریق پوست جمع‌آوری می‌شود.

فقیه می‌گوید: « با اندازه‌گیری کورتیزول ما می‌توانیم خطر توسعه سندروم‌های مرتبط با خستگی را پیش از این که اتفاق بی‌افتد، تشخیص دهیم. با این فناوری، پیش از این که فرد منتظر تشخیص پزشک شود، خود می‌تواند با بررسی اطلاعات به سرعت به این مشکل پی ببرد.»

فقیه در حال توسعه الگوریتم‌های پردازش سیگنال بوده تا با استفاده از آن، ابزار پوشیدنی تولید کند که قادر به تشخیص هدایت الکتریکی پوست و تعیین فعالیت مغز است.

منبع : https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-05/uoh-wtt051418.php

نظر شما