یادگیری عملکرد BCI را بهبود می‌دهد

تاریخ : ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۹۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان سوئیسی نشان دادند یادگیری و آموزش تاثیر مستقیمی روی بهبود عملکرد رابط مغز و کامپیوتر دارد. پیش از این نیز گزارش‌های درباره اهمیت یادگیری و آموزش منتشر شده بود.

به نظر می‌رسد که رابط‌های مغز و کامپیوتر (BCI) دارای پتانسیل بالایی برای کمک به مشکلات فیزیکی بیماران و ایجاد ارتباط با محیط بیرون هستند. اما هنوز این رابط‌ها برای انجام چنین خدماتی نیاز به بهبودهایی دارند.

اخیرا مقاله‌ای در نشریه PLOS Biology به چاپ رسیده که در آن محققان سوئیسی EPFL نشان دادند که اگر انسان خود را با ماشین منطبق کند، عملکرد رابط میان مغز و ماشین بهبود می‌یابد. در واقع نویسندگان این مقاله معتقداند که بهبود عملکرد رابط‌ها تنها زمانی اتفاق می‌افتد که انسان و کامپیوتر تعامل با یکدیگر را یاد بگیرند.

با افزایش سرعت و قدرت الگوریتم‌های یادگیری ماشینی، محققان روی افزایش عملکرد آنها در تشخیص الگوهای کار می‌کنند. این گروه نشان دادند که عملکرد سیستم زمانی بهبود می‌یابد که هر دو طرف یعنی انسان و کامپیوتر از وظایف طرفین به خوبی مطلع باشد.

پژوهشگران برای اثبات این نظریه، روی دو دسته از افراد این رابط‌ها را مورد مطالعه قرار دادند. نتایج بررسی‌ها نشان داد زمانی که شرکت‌کننده‌هایی که مورد آموزش قرار گرفته‌اند، کنترل بهتری با BCI را تجربه کردند.

نتایج این گروه تایید کننده نتایجی است که پیش از این هم درباره اهمیت یادگیری و آموزش برای استفاده از BCI منتشر شده بود. هر چند وجود الگوریتم‌های یادگیری ماشینی برای بهبود عملکرد رابط مغز و کامپیوتر اهمیت دارد اما یادگیری متقابل می‌تواند  مهارت‌های کار با BCI را ارتقاء دهد.

رابط مغز و کامپیوتر با استفاده از فعالیت‌های الکتریکی مغز کار می‌کند و از این فعالیت‌ها برای کنترل اجسام استفاده می‌کند. این قابلیت برای کسانی که دچار مشکل نخاعی شده‌اند بسیار مفید بوده و می‌تواند به انها کمک کند تا توانایی‌های از دست رفته خود را بازیابی کنند. این رابط‌ها اجازه می‌دهند تا کاربر ادواتی نظیر کیبورد، ویلچیر و بازوهای روباتیک را به حرکت در آورد. این فعالیت‌های الکتریکی از یک یا چند نقطه در سطح جمجمه جمع‌آوری می‌شوند و برای این کار از الکترودهای EEG به‌صورت غیرتهاجمی استفاده می‌شود.

 

منبع : https://www.domain-b.com/technology/Health_Medicine/20180512_tetraplegics.html

نظر شما