تولید پوست با زیست‌چاپگر سه بعدی

تاریخ : ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۵۱۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان کانادایی موفق به تولید چاپگر زیستی شدند که با سرعت بالا امکان تولید پوست برای التیام زخم‌های حاصل از سوختگی را فراهم کند.

محققان دانشگاه تورنتو موفق به ساخت چاپگری شدند که می‌تواند بافت تولید کند. این چاپگر در مدت زمان بسیار کوتاهی در حد کمتر از دو دقیقه امکان تولید پوست را داراست.

نتایج این پروژه در نشریه Lab on a Chip به چاپ رسیده است.

این فناوری برای کسانی که دچار مشکل سوختگی عمیق پوست هستند می‌تواند مناسب باشد و فرآیند درمان را در آنها تسریع کند. در حال حاضر از پیوند پوست برای درمان این نوع بیماران استفاده می‌شود، اما مشکل اصلی در این کار، یافتن فردی سالم است که بتواند پوست خود را اهدا کند. چنین شرایطی همیشه در دسترس نیست.

در حال حاضر جایگزین‌های متعددی وجود دارد که تمام آنها در مرحله آزمون بالینی است. پروفسور اکسل گونتر به همراه نوید حکیمی و مارک جشک روی فناوری جایگزین کار می‌کنند.

گونتر می‌گوید: « بیشتر زیست‌چاپگرهای سه بعدی بسیار بزرگ بوده و سرعت کمی دارند، علاوه‌براین قیمت بالا و فقدان انطباق‌پذیری از جمله دیگر مشکلات این چاپگرها است.»

این گروه تحقیقاتی معتقد است که این دستگاه جدید آنها با وزن کم و سهولت کاربرد، می‌تواند جایگزین خوبی برای فناوری‌های رایج باشد.

در این چاپگر از جوهر زیستی استفاده می‌شود که حاوی زیست‌مواد پروتئینی است. کلاژن فراوان‌ترین ماده در پوست بوده و فیبرین پروتئینی است که در التیام زخم نقش مهمی دارد.

حکیمی می‌گوید: « از این چاپگر می‌توان برای ایجاد اعمال بافت پوستی روی زخم بیماران استفاده کرد.»

این گروه امیدوارند که در آینده بتوان از این فناوری برای التیام زخم‌های با ابعاد متفاوت نیز استفاده کرد. همچنین آنها امیدوارند که آزمون بالینی روی انسان در آینده نزدیک انجام شود.

 

منبع : https://news.sky.com/story/scientists-invent-handheld-3d-skin-printer-which-could-heal-deep-wounds-11361764

نظر شما