شرکت‌های چینی از BCI در محیط اداری استفاده می‌کنند

تاریخ : ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۱۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

برخی شرکت‌های چینی برای بهبود عملکرد پرسنل یا افزایش بهره‌وری فرآیند آموزش در شرکت‌ها از رابط مغز و کامپیوتر (BCI) استفاده می‌کنند. این کار نتایج مثبتی برای شرکت‌های چینی به دنبال داشته است.

شرکت‌های چینی رابط مغز و کامپیوتر را برای رصد افکار پرسنل خود ساخته و از آن استفاده می‌کنند. این رابط‌ها به صورت کلاه روی سر کارمندان قرار گرفته و امواج مغزی آنها را رصد می‌کند. اطلاعات استخراج شده از مغز افراد برای درک میزان استرس، افسردگی یا دیگر مشکلاتی که می‌تواند روی عملکرد پرسنل در محل کار تاثیر بگذارد، استفاده می‌شود. در صورتی که نشانه‌هایی از این مشکلات در کارمند دیده شود به او مرخصی داده می‌شود یا شغل او تغییر داده می‌شود تا به کاری که استرس کمتری برای کارمند دارد، منتقل شود.

هنگژو ژونگنگ الکتریک، یکی از شرکت‌های استفاده کننده از این فناوری بوده که موفق به افزایش کارایی در محیط کار شده است. با استفاده از این فناوری، این شرکت موفق شده تا تعداد و طول مدت استراحت در حین کار را متناسب با نیاز هر فرد تنظیم کند. برخی شرکت‌ها نیز از این فناوری برای بخش آموزش استفاده کرده‌اند. شرکت نینگبو شنیانگ لوجستیکس از این رابط مغز و کامپیوتر به همراه واقعیت مجازی استفاده می‌کند تا فعالیت‌های محل کار را برای کارمندان شبیه‌سازی کند. ژائو بینجیان ، مدیر یکی از این شرکت‌ها می‌گوید که این فناوری به شدت می‌تواند تعداد اشتباهات نیروهای تازه‌کار را کاهش داد و درک میان کارمند و مدیر را بهبود دهد.

این فناوری منحصر به چین نیست و در کشورهای غربی نیز از آن استفاده می‌شود. اما چین اولین کشوری است که از این فناوری برای افزایش بهره‌وری کارمند استفاده می‌کند. محققان امیدوارند که جریان اطلاعات به آنها اجازه دهد تا الگوریتم‌ها و هوش مصنوعی را بهبود دهند.

البته این فناوری مشکلاتی نیز در پی دارد، برخی کارمند در قدم اول برای استفاده از آن اظهار نگرانی می‌کردند که متخصصان به آنها حق می‌دهند که چنین حسی داشته باشند. برخی معتقداند که این فناوری می‌تواند حریم شخصی را نقض کند.

 

منبع : http://zlotonews.com/companies-in-china-are-collecting-data-from-their-employees-brains/

نظر شما