آزمایشگاه روی تراشه‌ای برای شناسایی آنتی‌بادی مرتبط با بیماری

تاریخ : ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۵۲۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

آزمایشگاه روی تراشه‌ای برای شناسایی آنتی‌بادی‌های مرتبط با بیماری ساخته شده است که می‌توان با دقت بالا و هزینه کم در نواحی دور افتاده مورد استفاده قرار گیرد.

محققان پلتفورم فناوری آزمایشگاه روی تراشه‌ای ارائه کردند که ابعادی در حد یک توستر داشته و می‌توان از آن برای شناسایی آنتی‌بادی بیماری‌ها استفاده کرد. برای استفاده از این آزمایشگاه روی تراشه مقدار بسیار کمی از خون نیاز بوده و در مدت زمان کوتاه و با قیمت کم امکان شناسایی بیماری فراهم می‌شود. این فناوری برای استفاده در نواحی که دسترسی به تجهیزات آزمایشگاهی محدود بوده، قابل استفاده است.
این سامانه موسوم به MR Box بوده که با استفاده از فناوری میکروسیالی دیجیتال ساخته شده است. این فناوری در کمپی مورد آزمایش قرار گرفت تا آنتی‌بادی‌های مربوط به بیماری سرخک را شناسایی کنند. این ابزار در مدت زمان 35 دقیقه می‌تواند وجود بیماری را شناسایی کند.
نتایج این پروژه در نشریه Science Translational Medicine منتشر شده است.
کاتلین چاجکا می‌گوید: « این نتایج بسیار جالب توجه است چرا که فناوری میکروسیالی دیجیتال را از آزمایشگاه بیرون آورده و امکان استفاده از آن در جاهای مختلف فراهم شده است.»
در سامانه‌های میکروسیالی با استفاده از پمپ سیال‌ها به درون لوله‌های بسیار کوچک و نازک در ابعاد تار موی انسان تزریق می‌شود. اما در این سامانه میکروسیالی دیجیتالی از لوله استفاده نشده است.
چاجکا می‌گوید: «در این سامانه نمونه و معرف‌ها در بخش ویژه‌ای روی صفحه کنترل الکترودها قرار داده می‌شود. از این دستگاه به عنوان آزمایشگاه روی تراشه استفاده می‌شود دستگاهی که ابعاد بسیار کوچکی در حد کف دست است.»
نتایج تست‌های انجام شده نشان داد که این ابزار با دقت 86 درصد بیماری سرخک رو 81 درصد بیماری سرخچه را شناسایی می‌کند.
چنین آزمایشگاه روی تراشه‌ای برای استفاده در نواحی دورافتاده با کمترین امکانات قابل استفاده است. این دستگاه می‌تواند مانع از شیوع بیماری شود.
در روش‌های رایج باید نمونه آزمایشگاهی در جای سرد حفظ شود اما این آزمایشگاه شرایط انجام آزمایش را تسهیل می‌کند و با هزینه‌ای بسیار کم قابل انجام است.

 

منبع : https://www.healio.com/infectious-disease/vaccine-preventable-diseases/news/in-the-journals/%7Bcaeb408a-27b9-47fe-a4d3-301ae7fb121d%7D/lab-on-a-chip-platform-detects-disease-antibodies-in-minutes

نظر شما