عرضه تجاری زیست‌چاپگر سه بعدی

تاریخ : ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۳۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت سلینک زیست‌چاپگر سه‌بعدی جدیدی به بازار عرضه کرده است که امکان تولید بافت با استفاده از آن وجود دارد.

شرکت سوئدی سلینک (Cellink) که در حوزه زیست‌فناوری فعالیت دارد زیست‌چاپگر سه بعدی موسوم به Bio X تولید کرده است. این چاپگر قابلیت چاپ بافت‌های زنده را دارد و می‌توان آن را با قیمت 39 هزار دلار تهیه کرد.
این زیست‌چاپگر سه بعدی ابعاد کوچکی داشته و از یک نمایشگر لمسی برخوردار است.
گوتنبرگ دومین شهر بزرگ سوئد بوده که میزبان این شرکت است. در این شرکت تعداد بسیار زیادی از شرکت‌های زیست‌فناوری فعالیت دارند که شرکت سلینک با 50 کارمند در یک ساختمان دو طبقه در این شهر فعالیت می‌کند.
این شرکت در حال رشد سریع است، در حال حاضر برخی از اتاق‌های این شرکت مملو از کالا بوده و برخی اتاق‌ها کاملا خالی است و این که قرار است در این فضاهای خالی چه فعالیتی صورت گیرد هنوز مشخص نیست. دیوار شیشه‌ای فضای اتاق‌ها را از هم جدا کرده است و از این دیوارهای شیشه‌ای برای نوشته ایده‌ها و فعالیت‌ها استفاده می‌شود. روی یکی از دیوارها نوشته است که یادگیری هیچ وقت ذهن را خسته نمی‌کند ( لئوناردو داوینچی).
اریک گاتنهوام بنیانگذار و مدیرعامل شرکت سلینک می‌گوید: « چیزی که ما در این شرکت انجام می‌دهد توسعه فناوری است که به دانشمندان امکان می‌دهد تا بافت‌ها و اندام‌های بدن را با استفاده از جوهر زیستی تولید کنند. ما در سلینک تمام آن چه را که مشتریان و کاربران در سراسر جهان برای تولید بافت یا اندام‌های بدن نیاز دارند، در اختیار آنها قرار دهیم.»
چاپ سه بعدی در حال حاضر در صنایع مختلف نظیر هوافضا، خودروسازی، منسوجات، کامپیوتر و پزشکی بسیار مورد توجه است. اولین بار در دهه 1980 این فناوری برای تولید نمونه اولیه از یک محصول مورد استفاده قرا گرفت اما به سرعت این فناوری رشد کرد به طوری که در قرن 21 زیست‌چاپگرها به عنوان ابزارهایی با پتانسیل بالایی شناخته می‌شود.
زیست‌چاپگر سه بعدی ابزاری است که با استفاده از آن می‌توان قطعات زیستی را به صورت سه بعدی چاپ کرد. از این فناوری می‌توان برای تولید بافت‌های از بین رفته و در مهندسی بافت استفاده کرد. به دلیل کاربرد این فناوری در مهندسی بافت، بازار این فناوری بسیار مورد توجه است، هر چند که این بازار چالش‌‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد.
قوی‌ترین موتور محرک بازار چاپ سه بعدی اندام‌ها، مهندسی بافت است. با توجه به تقاضای روزافزون در بخش مهندسی بافت و همچنین تغییر رویکرد پزشکی از درمان با سلول‌های بنیادی به سوی روش درمانی با سلول‌های ایمنی، این بازار پتانسیل‌های رشد زیادی دارد.
دومین عاملی که نقش مهم در گسترش بازار دارد، مسئله جایگزین بافت‌ است. در حال حاضر موسسه‌های پزشکی در سراسر جهان با کمبود اندام برای اهدا روبرو هستند. این چاپگرهای زیستی می‌توانند نیاز اندام‌های مورد تقاضا در بازار را برآورده سازند. این موضوع می‌تواند جان بسیاری را نجات دهد. برخی ممکن است بخواهند یک اسکن از صورت خود داشته باشند و با استفاده از چاپگر مشابه صورت خود را ایجاد کرده و هر چند سال یک بار از صورت چاپ شده استفاده کنند تا جوان به نظر برسند.
یکی از چالش‌های این حوزه، نیاز به شبکه‌ای برای غذا رسانی به اندام‌ها است که با این چاپگرها به سختی می‌توان این کانال‌ها را ایجاد کرد. چالش دیگر این حوزه، اجبار برای استفاده سریع از اندام تولید شده است. چالش بعدی، فقدان مواد زیستی کافی است. این چالش‌ها به قدری جدی است که می‌تواند مانع بزرگی در مسیر وارد شدن این فناوری به بازار شود.

 

منبع : https://www.digitaltrends.com/cool-tech/inside-cellink-hq/

نظر شما