رابط‌های مغز و کامپیوتر قابل هک هستند، به فکر محافظت از آنها باشید

تاریخ : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۴۱۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان معتقداند که ایمپلنت‌های قابل کاشت در مغز که به‌صورت بی‌سیم با دنیای بیرون ارتباط دارند، قابل هک بوده و می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به بیمار وارد کند. بنابراین باید برای محافظت از این سامانه‌ها، ساز و کارهای مبتنی بر سخت‌افزار یا نرم‌افزار در نظر گرفت.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که ایمپلنت‌های کاشته شده در مغز موسوم به محرک‌های نرونی می‌توانند هک شوند و احتمال این که بیمار امکان توانایی صحبت و حرکت خود را از دست بدهد وجود دارد. با هک شدن این ایمپلنت‌ها ممکن است آسیب غیرقابل بازگشت به مغز وارد شود و حتی احتمال تهدید جانی کاربر وجود دارد.
اخیرا مقاله‌ای توسط محققان دانشگاه لوون در بلژیک به چاپ رسیده که در آن محققان نشان دادند که ایمپلنت‌های قابل کاشت در مغز قابل هک هستند. این ایمپلنت‌ها معمولا برای تحریک نواحی عمیق مغز مورد استفاده قرار گرفته و برای درمان برخی بیماری‌ها نظیر پارکینسون قابل استفاده هستند. از محرک‌های نرونی برای درمان بیماری‌های ذهنی نظیر افسردگی یا OCD می‌توان استفاده کرد.
محققان دریافتند که نسل جدید محرک‌های نرونی را می‌توان از راه دور کنترل، رصد و برنامه‌ریزی کرد. در واقع یک ابزار برنامه‌دهی خارجی این امکان را فراهم می‌آورد.
این رابط‌های مغز و کامپیوتر که به‌صورت بی‌سیم بوده و انعطاف‌پذیر نیز هستند برای درمان افراد به‌صورت شخصی استفاده می‌شوند. این فناوری‌ها در معرض حمله‌های خارجی هستند. یافته‌های اخیر نشان می‌دهد اگر ساز و کار قوی برای محافظت از این رابط‌ها وجود نداشته باشد، امکان ارسال برنامه‌های مخرب وجود دارد برنامه‌هایی که سیگنال‌های الکتریکی مشکل‌آفرین به مغز ارسال می‌کند. برای مثال می‌توان محرک‌نرونی را به گونه‌ای کنترل کرد که ولتاژ اعمال به مغز را افزایش دهد. با این کار کاربر امکان صحبت یا حرکت را از دست می‌دهد و ممکن است آسیب غیرقابل بازگشت به مغز وارد کند. همچنین امکان سرقت اطلاعات وجود دارد که این اطلاعات می‌تواند داده‌های حساس پزشکی باشد.
بنابراین باید ساز و کار مناسبی برای محافظت از رابط‌ها مغز و کامپیوتر تدارک دیده شود تا امکان هک آنها وجود نداشته باشد. محققان پیشنهاد می‌کنند که سامانه‌های ارتباط مغز و کامپیوتر به گونه‌ای طراحی شوند که امنیت بالایی داشته باشند مثلا در بیمارستان‌ها ساختمان ویژه‌ای برای استفاده از این ادوات در نظر گرفته شود یا با نرم‌افزار و فایروال از این رابط‌ها محافظت شود.

 

منبع : https://www.scmagazineuk.com/now-your-brain-can-be-hacked-to-kill-you-neurostimulator-implants-at-risk/article/760014/

نظر شما