الکترود قابل کاشتی که عملکرد BCI را احساسی‌تر می‌کند!

تاریخ : ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۱۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان الکترودهای قابل کاشتی ارائه کردند که می‌تواند حس‌های تازه‌ای در بیمار ایجاد کند. ترکیب این الکترود با رابط مغز و کامپیوتر می‌تواند عملکرد بازوهای روباتیک را در بیماران بهبود دهد به‌طوری که آنها احساس بهتری از به‌کارگیری این بازوها داشته باشند.

ریچارد آندرسن و جیمز بوسول از مرکز رابط مغز و کامپیوتر تی‌سی‌چن اخیرا مقاله‌ای با عنوان Proprioceptive and cutaneous sensations in humans elicited by intracortical microstimulation در نشریه eLife به‌چاپ رساندند که در آن نشان دادند که تحریک نواحی از مغز می‌تواند به افراد معلول کمک کند تا حس‌های تازه‌ای را تجربه کنند.
این گروه الکترودهای قابل کاشتی را ساختند که می‌توان آنها را در مغز قرار داد تا با تحریک نواحی کورتکس، امکان حرکت بازو در افراد معلول را فراهم کند.
پژوهشگران موسسه فناوری‌ کالیفرنیا نشان دادند که افرادی که دچار مشکل جدی نخاعی بوده و نمی‌توانند بخشی از اندام خود را حرکت دهند با استفاده از این روش می‌توانند در اندام خود حرکت و احساس تازه‌ای را تجربه کنند.
بیماری که در این آزمایش شرکت داشت، فردی بود که سه سال قبل دچار مشکل نخاعی شده بود. دو دسته آرایه از الکترودهای کوچک، با استفاده از جراحی در بدن بیماری قرار داده شد. با استفاده از پالس‌های الکتریسیته، محققان تحریک‌های نورونی را انجام دادند که این کار منجر به بروز حس در اندام بیمار شد.
با انجام تحریک‌های مختلف، احساس‌های متفاوتی در بیمار ایجاد شد، این که چگونه کدهای نورونی منجر به احساس‌های فیزیکی ویژه‌ای در مغز می‌شود، هنوز برای محققان مشخص نیست. این گروه قصد دارند تا نشان دهند برای بروز یک حس ویژه، باید چه ناحیه‌ای از مغز تحت تحریک قرار گیرد.
این گروه تحقیقاتی در سال 2015، رابط مغز و ماشینی ساخته بودند که می‌توانست بازوی روباتیک را به الکترودهای کاشته شده در مغز ارتباط دهد. با این رابط، بیمار می‌توانست با کمک بازو روباتیک، یک فنجان را از روی میز بردارد.
آندرسن می‌گوید: « در حال حاضر تنها راه فیدبک‌گیری در پروتزهای نرونی، مشاهده است، یعنی شرکت‌کنندگان می‌توانند بازوی روباتیک را حرکت داده و پزشک نتیجه کار را مشاهده کند. اما زمانی که جسم توسط بازو گرفته شد، لازم است اطلاعات مکمل نیز به دست آید. ایجاد احساس با تحریک مغز می‌تواند به بیمار کمک کند تا از داشتن بازوی روبات احساس بهتری داشته باشد برای مثال، بازو را بخشی از بدن خود تصور کند.»

 

منبع : https://www.sciencedaily.com/releases/2018/04/180410084233.htm

نظر شما