استفاده آزمایشی از «آزمایشگاه روی تراشه» ارزان قیمت در کنیا

تاریخ : ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۵۵۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

آزمایشگاه روی تراشه‌‌ای با قیمت کم تولید و در کنیا مورد استفاده قرار گرفته است. این تراشه می‌تواند با سرعت و اطمینان بالا برخی بیماری‌ها نظیر سرخک را شناسایی کند.

میلیون‌ها آواره در جهان زندگی می‌کنند که بسیاری از آنها پناهنده یا بی‌خانمان هستند که شرایط مطلوبی برای زندگی ندارند. این افراد در معرض آسیب‌های مختلف و بیماری‌ها مسری قرار دارند. ویروس سرخک هر سال بیش از 134 هزار نفر را در سراسر جهان به کام مرگ می‌کشاند و سالانه 100 هزار کودک با سندروم سرخچه مادرزادی متولد می‌شود. این دو بیماری را می‌توان با واکسن کنترل کرد.

یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه تورنتو اقدام به ساخت ابزاری تشخیصی کردند که می‌تواند برای شناسایی این بیماری‌ها استفاده شود. این آزمایشگاه روی تراشه در کنیا مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج آن در نشریه Science Translational Medicine به چاپ رسیده است.

داریوس راکوس از محققان این پروژه می‌گوید: «ما دریافتیم که این آزمایشگاه روی تراشه ارزان قیمت می‌تواند آزمون‌های استاندارد بین المللی را با موفقیت پشت سر بگذارد به طوری که در کنیا 86 درصد از مبتلایان به سرخک و 91 درصد از افراد مبتلا به سرخچه را شناسایی کرد. این نتایج قابل قبول بوده و می‌توان از آن برای شناسایی بیماری در افراد که درمعرض شیوع برخی بیماری‌های مسری هستند، استفاده کرد.

راکوس می‌گوید: « این پلتفورم بسیار ارزان قیمت، سریع و انعطاف‌پذیر است و مشابه آن در جای دیگری وجود ندارد. ما این آزمایشگاه روی تراشه را به عنوان ابزار قدرتمندی برای پزشکان در مناطقی که دسترسی به تجهیزات پزشکی محدود است، ساخته‌ایم.»

راکوس و همکارانش به عنوان افراد پیشرو در حوزه میکروسیالی دیجیتال شناخته می‌شوند. در روش میکروسیالی از یک ابزار بسیار کوچک برای جدا کردن یا ترکیب قطرات سیال استفاده می‌شود به‌طوری که کل ساختار اندازه یک تراشه است. این تراشه با استفاده از روش‌های تولید ارزان قیمت نظیر چاپ سه بعدی یا چاپ جوهر افشان تولید می‌شود. در این تراشه قطرات با استفاده از اعمال سیگنال‌های الکتریکی به الکترودهای مختلف کنترل می‌شوند.

این دستگاه می‌تواند هزینه آزمون‌ها را کاهش داده و بی‌نیاز از تجهیزات گرانقیمت، مانع از شیوع برخی بیماری‌ها در مناطق دورافتاده شود.

 

 

منبع : http://ein.iconnect007.com/index.php/article/110284/lab-on-a-chip-delivers-critical-immunity-data-for-vulnerable-populations/110287/?skin=ein

نظر شما