نانوحسگری برای کنترل وضعیت راننده

تاریخ : ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۴۳۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

نانوحسگری ساخته شده که قادر است بعد از کنترل سطح الکل در بازدم راننده اجازه روشن شدن موتور را دهد. این حسگر می‌تواند خواب‌آلودگی و تخلفی مانند صحبت با تلفن همراه را تشخیص داده و هشدار دهد.

محققان دانشگاه اتراخاند رزیدال موفق به ساخت حسگری مبتنی بر گرافن شدند که قادر است مانع از رانندگی افرادی شود که شرایط مناسب برای راندن خودرو ندارند. این فناوری  بسیار دقیق بوده و می‌توان آن را به گونه‌ای طراحی کرد که درصورت وجود الکل در خون یا صحبت راننده با تلفن همراه، رانندگی امکان‌پذیر نشود.

نمونه اولیه این حسگر با استفاده از گرافن ساخته‌ خواهد شد، گرافن نقش مهمی در این ابزار داشته و روی سطح الکترود قرار داده می‌شود. این الکترود حاوی گرافن موجب کاتالیز فرآیند اکسیداسیون اتیل الکل به اسید استیک می‌شود.

زمانی که راننده روی صندلی می‌نشیند باید بازدم خود را به سمت حسگر گرافنی رها کند تا خودرو اجازه استارت داشته باشد. در واقع نتیجه آزمایش این حسگر به سرعت به خودرو می‌رسد و در صورت وجود الکل بیش از حد مجاز در بازدم، موتور روشن نخواهد شد. نکته جالب اینجا است که ممکن است راننده دست به تقلب بزند و از شخص دیگری بخواهد تا بازدم خود را به سوی حسگر بِدمد، برای مقابله با این شیطنت، حسگر مادون قرمزی قرار داده شده که می‌تواند این تقلب را شناسایی کرده و اجازه روشن شدن را به موتور خودرو ندهد.

زمانی که راننده خواب آلود باشد نیز این حسگر قادر است با انالیز چشم راننده و حرکات آن، به مسافران خودرو پیغام هشدار دهد. اگر راننده در حین رانندگی از تلفن همراه خود استفاده کند، فناوری تصویربرداری از راننده نیز در این حسگر قرار داده شده که می‌تواند هشدار دهد.

همچنین این حسگر به  فناوری بیومتریک و GPRS-GSM مجهز است که محل دقیق خودرو را مشخص می‌کند. در صورتی که خودرو تصادف کند، این حسگر در مدت 5 تا 10 دقیقه، به پلیس اطلاع خواهد داد.

ابداع کنندگان این حسگر در حال ثبت پتنت مربوط به این فناوری هستند.

منبع : https://www.graphene-info.com/new-graphene-based-device-aims-eliminate-drunk-driving

نظر شما