برنامه ویژه دولت تایوان برای توسعه محاسبات کوانتومی

تاریخ : ۳۰ فروردین ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۵۹۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دولت تایوان اعلام کرد که برنامه ویژه‌ای برای توسعه محاسبات کوانتومی در این کشور دارد. ایجاد زیرساخت مناسب برای تولید تراشه‌های محاسبات کوانتومی، ترویج این فناوری در صنعت و دانشگاه و رصد توسعه این فناوری در خارج از تایوان از جمله برنامه‌های دولت تایوان است.

وزارت علوم و فناوری تایوان اخیرا کنفرانس خبری با موضوع «در جستجوی راز محاسبات کوانتومی» برگزار کرده است که در آن راه‌اندازی پروژه تحقیق و توسعه در بخش محاسبات کوانتومی اعلام عمومی شد. این پروژه به دنبال ترکیب منابع موجود در صنعت نیمه‌هادی بوده تا این کشور امکان تولید قطعات کوانتومی را پیدا کند. تایوان به دنبال استفاده از نقاط کوانتومی نیمه‌هادی و فناوری‌های سه بعدی بوده تا پردازشگر مناسب برای کامپیوترهای کوانتومی را در مقیاس انبوه تولید کند.
وزارت علوم و فناوری تایوان اعلام کرد علاوه بر متمرکز کردن تحقیق و توسعه در این حوزه، این وزارتخانه به ترویج و تشویق محققان دانشگاهی برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی در حوزه محاسبات کوانتومی می‌پردازد که این کار از سال 2017 آغاز شده است. تا کنون ده کنفرانس مربوط به توسعه محاسبات کوانتومی در تایوان برگزار شده است. این وزارتخانه به دنبال استفاده از تجربه‌ها و توانمندی‌های خارج از تایوان در حوزه کامپیوترها و مخابرات کوانتومی است.
وزارت علوم و فناوری تایوان برنامه‌ریزی برای اجرا برنامه‌های مرتبط با محاسبات کوانتومی را آعاز کرده است. این کشور به دنبال ترویج محاسبات کوانتومی در سطح ملی است. در برنامه‌ ویژه‌ای که این وزارتخانه طرح کرده، منابع تحقیق و توسعه در صنعت نیمه‌هادی تایوان با بخش توسعه قطعات کوانتومی ترکیب شده و امکان تسریع توسعه مخابرات کوانتومی، الگوریتم‌های کوانتومی و اپراتورهای ریاضی کوانتومی بو‌جود می‌آید. این برنامه قصد دارد تا افراد مستعد در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را وارد صنعت کرده تا روی فناوری‌های مربوط به محاسبات کوانتومی کار کنند.
علاوه براین، هسته‌ی همکاری مشترک در حوزه محاسبات کوانتومی در تایوان شکل می‌گیرد تا بتواند روندهای توسعه محاسبات کوانتومی را در سطح بین الملل رصد کرده و جامعه صنعتی و دانشگاهی داخل تایوان را برای توسعه این فناوری ترغیب کند.

 

منبع : http://en.ctimes.com.tw/DispNews.asp?O=HK24CBEKA4QSAA00NZ

نظر شما