مهندسی مخمرها برای تولید مواد دارویی

تاریخ : ۲۷ فروردین ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۴۶۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان دانشگاه استنفورد با مهندسی نوعی مخمر، آن را به گونه‌ای اصلاح کردند که می‌تواند نوسکاپین تولید کند. نوسکاپین نوعی ترکیب دارویی ضدسرفه است که به‌صورت طبیعی از گیاه خشخاش استخراج می‌شود.

صدها سال است که انسان از مخمرها به منظور تولید برخی مواد غذایی استفاده می‌کند. اما اخیرا محققان دانشگاه استنفورد اقدام به دستکاری مخمرها کردند تا از انها برای مقاصد دیگری استفاده کنند. این کار که زیست‌شناسی سنتزی محسوب می‌شود به محققان اجازه تولید مواد مختلفی را می‌دهد.
در پژوهش اخیر محققان دانشگاه استنفورد، یک گروه تحقیقاتی اقدام به دستکاری ژنتیکی مخمرها کرده تا آنها به جای تخمیر یک ماده، که به صورت طبیعی برای آن برنامه‌ریزی شده‌اند، اقدام به تولید نوعی ماده دارویی کنند. این ماده نوسکاپین نام دارد که یک ماده ضدسرفه غیرمخدر است که به‌صورت طبیعی از خشخاش استخراج می‌شود.
موفقیت این پروژه به محققان کمک می‌کند تا یک گام دیگر به بهره‌گیری از اورگانیسم‌ها برای تولید مواد صنعتی و دارویی نزدیک شوند.
براساس اعتقادات قدیمی، خشخاش دارای مولکول‌های مهمی است که از نظر دارویی اهمیت زیادی دارد. اما این ترکیبات برای رفع نیاز خود گیاه بوده و از نظر حجم بسیار کم است و نمی‌تواند پاسخگوی نیاز بشر باشد. بنابراین تولید دارو با استفاده از استخراج این مولکول‌ها از گیاهان دشوار است و نیاز به زمان و منابع زیادی دارد.
برای رشد کامل گیاه خشخاش، یک سال زمان نیاز است و از سوی دیگر محدودیت‌هایی برای کشت این ماده وجود داشته و باید مزارع کشت کاملا تحت کنترل باشند. از همه مهمتر این که خشخاش در مناطق خاصی و در شرایط آب و هوایی ویژه‌ای کشت می‌شود.
این مشکلات موجب شده تا دانشمندان به فکر مهندسی مخمرها برای تولید مواد مهم موجود در این گیاه باشند. برای این کار محققان 25 توالی ژن گیاه خشخاش را وارد مخمر کردند. این مخمر در واقع نقش یک آزمایشگاه طبیعی را برای تولید ماده مورد نظر محققان ایفا می‌کند.
مخمرهای مهندسی شده بعد از سه تا چهار روز می‌تواند به مرحله تولید ماده مورد نظر برسد. نوسکاپین از دهه 1960 به عنوان ماده ضدسرفه در آسیا، اروپا، آمریکای جنوبی و کانادا به کار می‌رود. همچنین این ماده دارای خواص ضدسرطان است.

منبع : https://www.mercurynews.com/2018/04/02/stanford-team-turns-yeast-into-medicine/

نظر شما