ساخت صفحه نمایش پوستی بسیار نازک و کشسان

تاریخ : ۲۲ فروردین ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۱۰۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

نمایشگری جدید با خاصیت کشسانی بالا و ضخامت بسیارکم، با قابلیت قرارگیری ساده بر روی پوست، می‌تواند حرکت الکتروکاردیوگرام ثبت شده به وسیله حسگر الکترودی را بر روی پوست نمایش دهد. ترکیب این صفحه نمایش با عملگر ارتباطی بی‌سیم، حسگر ‌زیستی یکپارچه‌ای را به نام «پوست الکترونیک» می‌سازد، که داده‌های حیاتی را در فضای دیجیتال ابری (cloud) ذخیره می‌کند.

 با پیشرفت درفناوری نیمه‌رساناها، دستگاه‌های پوشیدنی می‌توانند شاخص‌های سلامتی را با اندازه‌گیری علائم حیاتی یا گرفتن الکتروکاردیوگرام بررسی کرده و سپس داده‌ها را به صورت بی‌سیم به گوشی هوشمند منتقل کنند. تصاویر موجی الکتروکاردیوگرام بر روی نمایشگر به صورت بلادرنگ به نمایش گذاشته شده یا به سیستم ابری یا حافظه دستگاه برای نگهداری اطلاعات فرستاده می‌شود.

سیستم پوست الکترونیک که به تازگی توسعه‌یافته توانسته قدم مؤثری را در ارتقای دسترسی به اطلاعات افراد سالمند یا ناتوان فراهم کند، کسانی که تأمین داده از آن‌ها به کمک دستگاه‌ها و رابط‌های موجود دشوار است. این دستگاه می‌تواند به کاهش فشار حاکم بر سیستم‌های مراقبت سلامت خانگی در جوامع سالمند از طریق نظارت مداوم، غیرتهاجمی و مراقبت از خود در خانه کمک نماید.

سیستم یکپارچه جدید، تلفیقی از صفحه نمایش منعطف و تغییر شکل پذیر با حسگری سبک وزن است. داده‌های اندازه‌گیری شده توسط حسگر، مانند الکتروکاردیوگرام، می‌توانند برای مشاهده به صورت بی‌سیم به گوشی هوشمند منتقل شوند یا به منظور ذخیره‌سازی به یک سامانه ابری فرستاده شوند. در آخرین نتایج، شکل موج متحرک الکتروکاردیوگرام ذخیره شده در حافظه روی صفحه نمایش نشان داده می‌شود.

صفحه نمایش پوستی حاوی 24x16 آرایه از میکرو ال‌ای‌دی‌ها است که می‌تواند نگاره‌های ساده و متحرک را نمایش دهد. این نمایشگر از موادی نازک و نرم تهیه شده و به راحتی می‌تواند تغییر شکل دهد. این صفحه نمایش قابلیت کشسانی حدود 45 درصد از طول اولیه خود را دارد. همچنین در مقایسه با دستگاه‌های پوشیدنی قبلی، این صفحه نمایش پوستی مقاومت بیشتری نسبت به سایش و پارگی ناشی از کشش نشان می‌‌دهد. این سیستم از ساختاری جدید تهیه شده است که باعث کاهش استرس ناشی از کشش -عامل اصلی آسیب در دیگرمدل‌ها- در محل الحاق مواد غیرمنعطف مانند میکرو ال‌ای‌دی‌ها و مواد نرم مانند سیم‌کشی الاستیک می‌شود. این مورد اولین صفحه نمایش کششی با دوام و مقاومت فوق‌العاده است، به طوری که حتی یک پیکسل صفحه نمایش آرایه‌ای، به دلیل قرارگیری در معرض پوست و حرکات کششی و انقباضی پیوسته نمی‌سوزد.

می‌توان نانوحسگر مشبک پوستی را به‌طور پیوسته به مدت یک هفته بدون هیچگونه التهابی پوشید. این حسگر در مطالعات قبلی توانایی اندازه‌گیری دما، فشار و میوالکتریسیتی (خواص الکتریکی ماهیچه) را داشت و در آخرین مطالعه برای اولین بار موفق به ثبت الکتروکاردیوگرام شده است.

محققان از روش‌های آزموده شده درتولید انبوه الکترونیک به ویژه روش چاپscreen printing  سیم نقره و قراردهی میکرو ال‌ای‌دی‌ها روی صفحه پلاستیکی با استفاده از روش‌های ساخت صفحات مداری چاپی استفاده کرده‌اند. به‌کارگیری این روش‌ها به طور مؤثری باعث تسریع تجاری سازی صفحه نمایش و کمک به کاهش هزینه‌های تولید در آینده می‌گردد.

انتظار می‌رود محصول «صفحه نمایش یکپارچه پوستی» با بهینه‌سازی کارکرد از طریق بهینه‌سازی ساختار، فرایند تولید برای یکپارچگی بیشتر و غلبه بر چالش‌های فنی بتواند در سه سال آینده وارد بازار شود.

جامعه سالمند در حال حاضر نیازمند به حسگرهای پوشیدنی کاربرپسند برای نظارت علائم حیاتی بیمار است تا بتوان بارمسئولیت بر بیمار و اعضای خانواده را در ارائه مراقبت‌های پرستاری کاهش داد. سیستم صفحه نمایش پوستی می‌تواند به عنوان یکی از راه‌حل‌هایی کارا عمل کرده و باعث بهبود کیفیت زندگی افراد شود.  

منبع : http://www.dnp.co.jp/eng/news/10143775_2501.html

نظر شما