نانوموتوری که سلول سرطانی را می‌سوزاند!

تاریخ : ۱۶ فروردین ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۶۵۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با استفاده از ترکیب دی‌اکسیدسیلیکون و پوشش مغناطیسی موفق به ساخت نانوموتوری شدند که وارد سلول سرطانی شده و با بهره‌گیری از خاصیت هایپرترمیا، سلول سرطانی را از بین می‌برد.

محققان موسسه علوم هند موفق به دستاورد جدیدی در حوزه نانوموتور شدند، حوزه‌ای نوپدید در علم نانو که می‌تواند کاربردهای پزشکی مختلفی داشته باشد.
این گروه تحقیقاتی نانوموتور مغناطیسی با پوششی از جنس فریت-روی ساختند که پایداری بالایی دارد به‌طوری که در دراز مدت دچار تجمع نمی‌شود. این نانوموتور قادر است به‌صورت موضعی گرما ایجاد کند که این گرما منجر به از بین رفتن سلول‌های سرطانی می‌شود. نتایج این پژوهش در نشریه Nanoscale به چاپ رسیده است.
این نانوموتور در حدود 3 میکرون بوده و قادر به حرکت در محیط‌های زیستی مختلف نظیر خون یا بافت است. برای این کار، این نانوموتور از میدان مغناطیسی بسیار ضعیف استفاده می‌کند که برای بدن انسان ایمن است. از آنجایی که این نانوموتور طبیعت غیرتهاجمی داشته و ایمن است و نیاز به مواد شیمیایی خاصی به عنوان سوخت ندارد، گزینه مناسبی برای استفاده در پزشکی است.
لیکشمی دموگوپالان از محققان این پروژه می‌گوید: « ما می‌توانیم این نانوموتور را به‌صورت مستقیم به تومور تزریق کنیم و از میدان مغناطیسی برای رساندن آن به محل مورد نظر بهره بگیریم.»
زمانی که نانوموتور به محل مورد نظر رسید با استفاده از هایپرترمیا می‌توان گرما ایجاد کرد. با اعمال میدان مغناطیسی مناسب که فرکانس صحیحی داشته باشد، در مدت زمان 20 دقیقه، دما 7 تا 8 درجه افزایش می‌یابد که منجر به مرگ سلول‌های سرطانی می‌شود. این گروه نشان دادند که 2 میلی‌گرم در میلی‌لیتر از این نانوموتور می‌تواند 50 درصد از سلول‌های سرطانی را در مدت 20 دقیقه از بین ببرد.
یکی از مزایای این فناوری، زیست‌سازگاری آن است. از محدودیت‌های فعلی درمان سرطان می‌توان به مقاومت دارویی سلول‌ها اشاره کرد که در صورت گرم شدن می‌تواند به این سلول‌ها آسیب زد.
دی‌اکسیدسیلیکون ستون اصلی این نانوموتور بوده که ذرات مغناطیسی روی آن قرار داده شده است. پوشش مغناطیسی حاوی روی، به یان ساختار اضافه می‌شود تا خواص جدیدی در این نانوموتور ایجاد کند.

منبع : http://www.thehindu.com/sci-tech/science/nanomotors-for-targeted-cancer-therapy/article23342456.ece

نظر شما